banner2

Altın fiyatlarında sürpriz! Faiz kararından önce ekonomistler uyardı: Yeni rekor mu geliyor?

Geçen hafta rekor fiyatları gören altın, yeni haftaya da dalgalı seyirle başladı. Peki, altını olanlar ne yapmalı? Altın almak isteyenler ne zaman almalı? Ekonomi uzmanlarından kritik öneriler...

Ekonomi 21.11.2023, 10:00 21.11.2023, 11:00
Abone ol
Altın fiyatlarında sürpriz! Faiz kararından önce ekonomistler uyardı: Yeni rekor mu geliyor?

Altın piyasasında yaşanan dalgalı seyir, vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Fiyatlar rekora doğru giderken, vatandaşlar rakamların yükselip yükselmeyeceğini merak ediyor.

Ata Yatırım Genel Müdürü Mehmet Gönen, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Gönen, "Altın, İsrail-Filistin çatışmasının büyüme riskinden dolayı gördüğü artışı bir miktar geri verdi. Ancak halen yüksek seviyelerde. Yurt dışında faiz artırımlarının sonuna gelindiği konuşuluyor. Bu da altın’ı destekler. Çok fazla gerileme beklemiyoruz." dedi.

1850 LİRA SEVİYESİ BU YIL BİTMEDEN KIRILIR MI?

Şu anki düzende TL dolara karşı ayda %2,5 civarı değer kaybediyor. Bunu hesaba katarak 1850 seviyesinin gayet mümkün olduğunu değerlendiriyoruz.

YIL SONU ÖNCESİNDE ALTIN ALACAKLARA BİR UYARINIZ VAR MI?

Altın, kısa vadede çok oynak, uzun vadede de enflasyon kadar değer kazanan bir tasarruf aracı. Normalleşen para politikası sonrası, mevduat ürünleri -daha az oynaklıkla- enflasyona karşı korunmayı yine sağlayabilir.

PİYASALARIN SEYRİ NE OLUR?

Altın, Merkez Bankamızın kararlarından çok, global faiz piyasalarına bağlı hareket eder. Özellikle ABD faizlerine dair gelişmeler altın’ın seyrinde daha etkili olacaktır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!