banner2

Altın fiyatlarında 2024 tahmini! Uzmanlardan altında 'feyezan' uyarısı: O tarihe kadar...

Küresel piyasalarda ise enflasyon ve faiz artışları devam ediyor. Bu durum, güvenli liman olarak görülen altın fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Yatırımcılar ise 2024 yılında altın fiyatlarının ne kadar olacağını merak ederek araştırıyor.

Ekonomi 16.09.2023, 19:25 16.09.2023, 19:39
Abone ol
Altın fiyatlarında 2024 tahmini! Uzmanlardan altında 'feyezan' uyarısı: O tarihe kadar...

OVP verilerine göre, 5 yıl sonra dolar kuru 36,80 TL ve ons altın fiyatı 2.000 dolar olacak. Bu durumda, gram altın fiyatı 2.765 TL'ye ulaşabileceği konuşuluyor. Peki, altın fiyatları düşecek mi, yoksa yükselecek mi, İşte altın fiyatları ile ilgili merak edilen detaylar... 

Altın ve döviz piyasalarındaki son dalgalanmaları değerlendiren piyasa uzmanı Hatice Kolçak, dikkat çeken bir tahminde bulunarak gram altının 3.000 TL seviyelerine çıkabileceğini iddia etti. Hükümetin geçtiğimiz hafta açıkladığı Orta Vadeli Program sonrası yeni yıl ile birlikte gram altında zirve yükselişlerinin yaşanabileceğine dikkat çeken Kolçak, önemli açıklamalarda bulundu. Kolçak, yatırımcılar tarafından feyezan (taşkın) olarak nitelendirilen yükselişi değerlendirdi.

GRAM ALTINDA 2500 TL’NİN ÜSTÜNÜ GÖREBİLİR

OVP verilerine dayanarak konuşan Kolçak, "OVP verilerine bakıldığında gram altında 2.500 TL'nin üzerini görmek hayal olmayacak. Hesaplarım 5 yıl sonundaki MTP rakamlarına göre yapılıyor. Gram altının 1.827 TL gibi bir rakam olabileceğini gösteriyor. Bunu 1900 dolar ons üzerinden hesapladım" dedi.

3.000 TL’Yİ BİLE BULABİLİR

Kolçak, gelecek yıl doların 36,80 TL olması durumunda gram altının 2.765 TL'ye ulaşabileceğini belirtti. Ayrıca ons fiyatının 2.000 doları aşması halinde gram altının 3.000 TL'yi bulabileceğine dikkat çekti.

KOLÇAK’TAN DOLAR DEĞERLENDİRMESİ

Küresel piyasaların ve Türkiye ekonomisinin değerlendirilmesi sonucunda doların değer kazanmasının kaçınılmaz olduğuna işaret eden Kolçak, “Aslında doların burada istikrar kazanması beklenemez. Ayrıca onların enflasyona karşı korunma rolünü de yerine getiremeyeceğini düşünüyorum. Bu nedenle yatırımcıların mutlaka gram altına yönelmesi ve burada daha iyi fiyat artışları umut etmesi mantıklı geliyor." şeklinde konuştu.

Uzman yatırımcıların dolar yerine gram altının daha iyi yükseliş yaşayabileceğine dikkat çektiğini belirten Kolçak, ons ve gram altında yeni zirvelere doğru ilerlediğimizi vurguladı. " Gram altın kaldığı yerden devam edecek. Uzun vadede 2000 TL'yi görebileceğiz. Bu fiyatlar alım fırsatıdır. Yeniden bu rakamları görmek imkansız olacak. Gram altında pozisyonumu korumayı sürdürüyorum. " dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!