banner2

Altın fiyatları son dakika! İSLAM MEMİŞ altın için tarih verdi: Yeni rekorlar geliyor

ABD Merkez Bankası Fed, faiz kararını açıkladı ve faiz oranlarını sabit tutma kararı aldı. Bu kararın altın fiyatlarını nasıl etkileyeceği ve para piyasalarına olan olası etkileri merak konusu. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, A Haber canlı yayınında bu konuyu ayrıntılı bir şekilde değerlendirdi.

Ekonomi 21.09.2023, 17:45 21.09.2023, 18:00
Abone ol
Altın fiyatları son dakika! İSLAM MEMİŞ altın için tarih verdi: Yeni rekorlar geliyor

ABD Merkez Bankası (Fed), faiz oranlarını sabit tutma kararı aldı. Bu kararın altın fiyatları üzerindeki etkileri belirsizliğini koruyor. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından alınan faiz kararı da ekonomi ve finans piyasalarını etkileyebilir. Bu nedenle yatırımcılar, piyasa hareketlerini yakından izlemeye devam ediyor.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, A Haber canlı yayınında bu konu hakkında görüşlerini açıkladı. Fed'in faiz kararı ve TCMB'nin alacağı kararların altın fiyatları ve finans piyasaları üzerindeki muhtemel etkilerini değerlendirdi.

Dün akşam Fed'in faiz kararı vardı. Piyasaların beklentisi doğrultusunda faizlerde bir değişikliğe gitmedi. Sürpriz yapmadı. Bununla beraber açıklamalar küresel piyasalar için oldukça önemli oldu.

Açıklamalardan sonra dolar uluslararası piyasalarda değer kazandı. Altın, gümüş, Euro dolar karşısındaki enstrümanlarda da bir gerileme gördük.

Piyasaların genel kanısı 500-700 baz puanlık faiz artırımı gelirse stabil bir piyasa karşımızda olabilir.

Ons altında dün 1.945 dolar seviyesine kadar bir yükseliş vardı Fed kararı öncesinde. Bugün şu dakikalar itibariyle 1.923 dolar seviyesinde. Yaklaşık 20 dolarlık bir geri çekilme var ons altında.

Gram altın dün 1.725 lira seviyesine kadar yükseldi. Şu anda 1.705 lira seviyesinde. Burada 20 liralık bir değer kaybının olduğunu gözlemliyoruz.

BASKILAMALAR FIRSAT GETİRİYOR

Kısa süreli baskılanmaların fırsat getirdiğini belirtern Memiş, 'Kısa vadede baskılanma devam ediyor. Bu baskılanma beraberinde fırsatları getirdiğini düşünüyorum. Özellikle altın alımı yapacak olan, altın yatırımı yapacak olan, altın borcu olanlar bu seviyelerin kalıcı olmayacağını göz önünde bulundurması gerekiyor.

Ekonomik koşullar hem ons altında hem gram altında yükselişlerin devam edeceğinin emaresini veriyor. Yine bu yılı 2 bin dolar seviyesinin üzerinde tamamlayabiliriz ons altında tarafında.' açıklamasında bulundu.

2 BİN 500 TL'YE KADAR ÇIKACAK

Altın ve Para piyasaları uzmanı İslam Memiş, altın fiyatlarının 2024'te 2 bin 500 TL'ye kadar çıkacağını belirterek, 'Ocak ayı itibariyle artık 2 binli seviyeleri gram altın / TL fiyatında konuşabiliriz. 2024 yılının tamamında OVP'ye bakıyoruz TCMB'nin beklenti anketlerine bakıyoruz, gram altının 2024 yılında 2.500 TL'ye kadar yükseleceğine işaret ediyor.' açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!