banner2

Altın fiyatları için kritik hafta! Piyasalar FED'e odaklandı: Powell'ın yönlendirmeleri bekleniyor

Son iki hafta içinde, ons altın fiyatlarındaki düşüş, piyasadaki belirsizliklerin artmasıyla birlikte en yüksek seviyeden geriledi. Şu anda, Fed'in faiz kararını açıklayacağı bu haftaya yaklaşırken, altın piyasasında endişeli bir bekleyiş hakim. ABD ekonomisinde istenilen seviyede seyretmeyen veriler, faiz artırım sürecinin devam edebileceği yönünde spekülasyonlara yol açıyor.

Ekonomi 19.09.2023, 10:27 19.09.2023, 10:56
Abone ol
Altın fiyatları için kritik hafta! Piyasalar FED'e odaklandı: Powell'ın yönlendirmeleri bekleniyor

Küresel piyasalarda, ons altın fiyatları son dönemde bir miktar gerileme gösteriyor. Bir süre boyunca hafif primlenmelerle en yüksek seviyesine ulaşan ons altın fiyatları, şimdi gerileme sürecine girdi.

Bu hafta ABD Merkez Bankası (Fed), para politikası kararını açıklayacak olması ve ABD ekonomisine dair pek de parlak olmayan verilerin etkisiyle, altın fiyatlarında durgunluk sürüyor. Ons altın, dar bir bant içinde işlem görüyor ve günü 1933 dolar seviyelerinde açtı. Gün içinde en düşük 1930 doları gördü, en yüksek ise 1934 doları buldu. Şu an itibariyle ons altın, 1930 dolar seviyesinden alıcı buluyor.

GRAM ALTIN YATAY SEYREDİYOR

Gram altın, güne 1679 lira seviyelerinden başladı. İçinde bulunduğumuz gün içerisinde en düşük 1669 lira, en yüksek ise 1687 lira seviyelerini test etti. Şu an itibariyle gram altın, 1677 lira seviyesinden işlem görüyor.

POWELL'IN AÇIKLAMALARI KRİTİK

Fed Başkanı Jerome Powell'ın faiz kararı sonrası yapacağı açıklamalar, piyasaların yönünü belirlemede kritik bir rol oynayacak. Powell'ın ekonomik verilere dayalı olarak yapacağı değerlendirmeler, faiz artırımına ilişkin devam sinyali verebileceği gibi mevcut seviyeyi koruma eğiliminde olduğuna dair mesajlar da içerebilir.

Dünya genelinde petrol stoklarının azalması ve arzın kısılmaya başlaması, petrol fiyatlarının 100 dolar seviyelerine doğru yükselmesine neden oldu. Petrol fiyatlarındaki bu yükseliş, enflasyonun artmasına katkı sağladığı için, merkez bankalarının kısa vadeli enflasyon öngörüleri üzerinde de etkili oluyor ve enflasyon hedeflerinin yukarı yönlü revize edilmesine neden olabiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!