Altın fiyatları 1450 TL'yi görecek! Uzman isim tarih verip duyurdu

Altın fiyatlarında son gelişmeler ne? Altın fiyatlarında yükseliş devam edecek mi? Altın fiyatları düşecek mi? Uzmanlar bu soruların cevabını yanıtladı. Gram altın kaç TL? Çeyrek altın kaç TL olacak? Detaylar haberimizde...

Ekonomi 16.03.2022, 10:36
Altın fiyatları 1450 TL'yi görecek! Uzman isim tarih verip duyurdu

Altın fiyatlarında hareketlilik Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle artarak devam ediyor. Gram altın fiyatı geçen yılın zirvesi 1070 TL'ye yaklaşıyor. 

Yatırımcılar ve altın almak isteyen vatandaşlar ise altındaki hareketliliğin ne durumda olduğunu merak ediyor. 

GRAM ALTIN 900 TL SEVİYELERİNDE 

Gram altın şu an 908 TL'den satılırken alış fiyatı 907 TL'den işlem görüyor. Çeyrek altın ise 1471 TL'den alış, 1495 TL'den satış işlemi görüyor. Yarım altın 2945 TL'den alış fiyatı görürken satış fiyatı 2990 TL olmuş durumda. 

FED KARARI ÖNCESİ BEKLENTİLER OLUŞTU

Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş altındaki hareketliliği FED kararı öncesi duruma bağlayarak, "Altın fiyatları ve gümüşte düşüş devam ediyor. Ben bu düşüşleri FED öncesi beklenti satın alımlarına bağlıyorum. FED 50 mi 25 baz puan mı faiz atıracak soruları var kafalarda. Benim öngörüm FED beklediğini aldı. 25 baz puanlık bir faiz artımını yapabilir. 25 puanlık faiz artırımı yaparsa piyasalarda bir değişiklik olmaz çünkü beklenti satın alındı. Eğer 50 baz puanlık faiz artırımı yaparsa dolar endeksi 100 seviyesinin üzerine kadar yükselir. Dolar gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde değer artışı gösterir" ifadelerine yer verdi.

ALTIN FİYATI DÜŞER Mİ?  

Altın fiyatının yükselip düşmeyeceğine ilişkin değerlendirme yapan Memiş, "Sabırla bekleyen yatırımcısının alım için daha alt seviyelerde fırsat bulacağı öngörüm vardı. Altın ve gümüşte bugünkü fiyatlara baktığımızda yatırımcılar alım için daha iyi bir fırsat yakalamış oldu. Yüksekten alanlar korku ve panikle alım yaptığı için bir zarar oluştu. Ama orta ve uzun vadeye baktığımız zaman bir zararları olmayacak." ifadesini kullandı. 

'GRAM ALTIN 1450 TL'Yİ GÖRECEK'

Gram altının 1450 TL'ye kadar yükseleceğini ifade eden Memiş, "Çünkü ons altında öngördüğüm yıllık 2150 dolar seviyesi, gümüşün ons fiyatında 40 dolar seviyesi, gümüşün gram fiyatında 20 lira seviyesi altının gram fiyatında 1450 lira seviyesi öngörümde bir değişiklik yok. Buralar orta ve uzun vadede test edilecek rakamlar." ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!