Altın, dolar ve euro yükselecek mi? Meriç Köyatası tarih verip duyurdu

FED tarafından açıklanan faiz kararının ardından tahminlerini açıklayan ekonomist Meriç Köyatası dolar ve altının yükselişi ya da düşüşüne ilişkin tahminlerini açıkladı.

Ekonomi 17.03.2022, 10:58
Altın, dolar ve euro yükselecek mi? Meriç Köyatası tarih verip duyurdu

ABD Merkez Bankası FED, politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 0,25-0,50 aralığına yükseltti. Faiz kararı 8'e karşı 1 oyla alındı. 

Ekonomist Meriç Köyatası ise FED'in bu kararını yorumlarken bugün açıklanacak olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın alacağı faiz kararı hakkında tahminde bulundu. 

DOLAR YÜKSELİŞ GÖSTEREBİLİR 

Köyatası açıklamasında, "FED'in kararı bekleniyordu. Piyasalar bu kararı önceden satın aldı. Bu kararın piyasalardaki birkaç günlük etkisi benim için çok önemli bir gösterge değil. Çünkü kısa vadeli oyuncular arasında satın alınmış bir karardı. 

Ama bu karar aylar öncesinden de biliniyordu. Bu kararın genel olarak etkisi doların Türk Lirası karşısında yukarı doğru gideceğini yani Türk Lirası'nın değer kaybetmeye devam edeceğini gösteriyor.

Yıl sonuna kadar FED, kimilerine göre 4 kimilerine göre 7 defa faiz arttırmaya gidecek. Türkiye dahil bütün ülkeler için dışarıda para bulmak artık daha zor hale gelecek." ifadelerine yer verdi.

ALTIN YÜKSELECEK Mİ? 

Altın için tahminlerde bulunan Köyatası, "FED’in bu kararı altının ONS tarafından altını biraz daha aşağı indirebilir. Altında ons beklentileri 1900’lerde, 1875’e kadar inebilir deniyor. Altındaki ons 2200’e çıkmasını bekliyorum. Ne zaman için bekliyorum; nisan ve mayıs için bekliyorum." ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!