banner2

Altın çakılacak! Ünlü ekonomist o tarihi işaret etti

Altın fiyatlarının hafta başından itibaren sert bir yükseliş grafiği yakalamasıyla birlikte ekonomistlerden altın fiyatlarına ilişkin yeni tahminler geldi.

Ekonomi 05.10.2022, 11:47
Abone ol
Altın çakılacak! Ünlü ekonomist o tarihi işaret etti

Piyasalar Merkez Bankalarının agrasif faiz artırımları ve Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı jeopolitik riskler nedeniyle dalgalı bir seyir izlerken altın fiyatları yeni haftada yukarı yönlü sert fiyat hareketleri sergiledi.

Gram altın, ons altın fiyatlarındaki yükselişle uzun süreli düşüşüne son verdi ve bir haftada 70 liranın üzerinde kazandırdı.

"ALTIN YUKARI YÖNLÜ İVMESİNİ DEVAM ETTİRECEKTİR"

Altın fiyatlarına ilişkin CNN’e değerlendirmede bulunan Piyasa Uzmanı Rıza Gökay Tuğsavrol, “Dolar endeksi zirveden geriledi. Dolardaki düşüş ile küresel piyasalarda para birimlerinde değer artışı gözlemlendi. Bununla beraber altının onsunda da bir hareketlilik oldu. Burada en hareket beklediğimiz nokta ABD 10 yıllık tahvillerindeydi. 10 yıllıklar Cuma günü kendisini gösterdi. Eksi 5 gibi bir düşüş yaparak altın fiyatlarının yükseleceğini bize göstermişti. Burada ons altın üzerindeki baskının azalmasıyla bize nasıl tepki verebileceğini görüyoruz. Fed’in şahin açıklamaları olmadığı sürece de onsun üzerindeki baskılar azalacaktır. Ve altın fiyatları da yukarı yönlü ivmesini devam ettirecektir” dedi.

"CUMA GÜNÜN DÜŞÜŞ BEKLİYORUZ"

Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verilerinin altın fiyatları üzerinde nasıl bir etki yaratacağına dair de yorum yapan Tuğsavol, “Verinin beklenen veya beklenti üstünde gelmesiyle dolar endeksinde az da olsa bir yukarı yönlü hamle görülebilir. Altının onsu ve gram altın yeniden baskılanacaktır. Bu da bize yeniden alım fırsatı verebilecektir. Cuma günü gram altında düşüş bekliyoruz. Ama ilerleyen günlerde yeniden yükselişini devam ettirecektir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!