'Altın bu rakamı görürse piyasalar çöker!' İslam Memiş'ten kan donduran açıklama

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, dikkat çeken yorumlarda bulundu. Gram altın, dolar, sterlin gibi para birimleri değerlendiren İslam Memiş, altının ons fiyatının o seviyelere gelmesi ihtimalinde piyasaların çökebileceğini iddia etti.

Ekonomi 23.05.2022, 12:02
'Altın bu rakamı görürse piyasalar çöker!' İslam Memiş'ten kan donduran açıklama

Finansal piyasalara yönelik öngörüleriyle tanınan altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, fiyatlanmalara dair önemli açıklamalarda bulundu. Memiş'in altın yorumu özellikle dikkat çekti. 

"2022'DE EKMEK YEDİRMEYECEKLER"

İslam Memiş, konuya ilişkin şunları söyledi:

"Bazılarının algılayamadığı, algılamak istemediği, yine alım satım yaparak para kazanacağım hayali içinde yaşayanlar 'sepet ve parite' işlemiyle uzun vadeli yatırımcı olmayı kavrayamayanlardır. 2022'de ekmek yedirmeyecekler, piyasa merkez bankalarının elinde. Onlar ne derse o olacak. Boşunuza kafanızı yormayın. Al, kenara at, bekle. Alım satımdan medet umanlar zaman kaybediyor. Yeni tedbirler gelecek. İşinize bakın, piyasalara değil geleceğe odaklanın. Birikimlerini çeşitlendiren bugünü sorunsuz geçiriyor. Değeri artmış yatırım aracıyla, değer kaybetmiş yatırım aracını takas ediyor. Zarar etmiyor. 3 ay parite ve sepet yapın diye anlatmam gereksiz miydi?

"FED'İN FAİZ ARTIRIMI SÜRECEK"

Birkaç aydır döviz tarafına kayanlar yine arttı. Önümüzdeki aylarda yine kur tarafında atak olma ihtimalini yüksek görüyorum. FED'in faiz artırımı sürecek, dolar tarafından bir değer artışı söz konusu olabilir. Her şeyin maliyeti dolar kaynaklı olduğu için herkesi ilgilendiriyor. Dövizi yatırım aracı olarak kullanmalı mı? Bu kişilerin eğitim, gelirine göre çeşitlilik gösteriyor. Ben olsam TL'm olsa döviz biriktirmem. Benim tam tersim düşünen vatandaşların ise döviz biriktiriyorsa, dövizi çeşitlendirmesi gerekiyor. Doların endeksi 88'den 104 seviyesine kadar yükseldi. ABD'de enflasyon bir tık geriledi ama doların artışı sürdü. Dolar karşısında ise bazı para birimleri aşırı değer kaybetti. Sterlin ve euro paritede kaybettiler. Bunlar da dolar gibi döviz. 1.37'den 1.23'e gerilemiş bir sterlin ve 1.12'den 1.05'e gerilemiş bir euro karşımızda. Değeri artmış bir şeyi mi satın alırsınız, yoksa değeri azalmış bir şeyi mi?

"BİR MÜCADELE VAR"

Bir de altın ve gümüşün de bilerek ve isteyerek baskılanması var. Küresel finans sistemi aslında çöktü. Vatandaşlar bunu çok net göremiyor. Ülkeler öyle bir savaş içindeki herkes kendi parasının değerli olmasını istiyor. Bir mücadele var, tüm merkez bankalarının ortak bir şekilde, kontrollü bir şekilde mücadelesi var. 'Patlayan bir enflasyona karşı mücadelemizi sürdürüyoruz, faizi artırma sürecindeyiz. Piyasaları kaosa sürüklememek için altın ve gümüş gibi emtiaları baskılamamız gerekiyor' diyorlar. Enflasyon demek altın demektir, gümüş demektir. Bu fiyatları ne kadar baskılarsanız enflasyonla mücadeleniz o kadar kolay olur.

"MERKEZ BANKALARI REZERVLERİNİ SATTI"

İddiam şu ki dünya altın konseyinde net bir rakam yoktur. Dünyadaki merkez bankaları kovid 19 krizini altın rezervlerini satarak atlattı. 2020 yılında altın sattınız, enflasyonu patlattı ve altın satmaya devam ettiniz. Buna rağmen altın rezervi neden azalmadı? Balon bir rezerv var. Karşılığı olmayan bir rezerv var.

"ALTIN BU SEVİYELERİ GEÇERSE..."

Baskılanmanın diğer bir önemli nedeni... Altının ons değeri 1800 ile 2000 dolar bant aralığı içinde tutuluyor. Neden? 2 bin dolar seviyesinin üstüne çıkmasına merkez bankaları müsaade ederse insanlar enflasyonu daha çok hisseder ve finansal piyasalar çöker. İkincisi ise 1800 doların altına sarkarsa bütün yatırımcılar altına hücum edecek ve dolayısıyla kendi paralarına yatırım yapmayacaklar. Bu da merkez bankalarının işine gelmiyor.

"KRİPTO PARA PİYASALARINDAKİ SAVAŞ"

Bu kadar net. Merkez bankaları kripto para piyasasında bir savaş başlattı ve çökertiyor, ikincisi borsa tarafında bir bant aralığı belirlendi ve kontrollü bir şekilde bu aralıkta devam edildi. Ukrayna ve Rusya arasında çatışma başlatıldı. 2-3 yıl böyle devam edecek. Çünkü insanların dikkatini bir yere çekmek lazım. Enflasyon nedeniyle tüm dünyada insanlar fakirleşirken alım gücü azalmışken sosyal dokunun bozulmaması, toplumsal isyan çıkmaması için dikkatler Rusya'ya çevrildi. Bugün Rusya'daki savaş gündemden çıktı. Belki 1 ay sonra barış güvercinleri havada uçuşacak, 1 ay da bununla piyasayı oyalayacaklar. Ancak ondan sonraki ay daha şiddetli bir hiper enflasyon fiyatlaması gelecek. Her geçen gün çıta yükselecek, problem büyüyecek. İnsanlara sık sık uyarılarda bulunuyorum. Gelecekle ilgili hayaller kurmaktansa bunu kabullenelim. Yalnızsınız. Ya duygularınızla hareket edeceksiniz ya da kararlarınızı gözden geçireceksiniz.

"GRAM GÜMÜŞ BİRİKTİREBİLİRSİNİZ"

Gram altın alamıyorsanız gram gümüş biriktirebilirsiniz. Her ay 3-5 gram kenara koyulabilir. Çin, ABD ve Avrupalı şirketler gümüş stokluyor. Gümüş öyle bir noktaya gelecek ki, akla hayale gelmeyecek rakamlarla karşı karşıya kalacağız. Gümüş konusunda farkındalığı olmayan vatandaşlarımız varsa bence gümüşü ihmal etmemeli."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!