banner2

Altın almak isteyenlere kuyumculardan son uyarı! Bu tarihe kadar almazsanız bir daha alamazsınız! 1550 TL için geri sayım başladı

Altın piyasasında dalgalanmalar devam ederken uzmanlardan yatırımcılara kritik uyarılar geldi. ABD doları ile ilgili kritik bir detaya dikkat çeken uzmanlar, altın fiyatlarında yükselişin sona ereceği tarihe işaret etti.

Ekonomi 27.03.2023, 16:00 27.03.2023, 16:19
Abone ol
Altın almak isteyenlere kuyumculardan son uyarı! Bu tarihe kadar almazsanız bir daha alamazsınız! 1550 TL için geri sayım başladı

ABD'de dev bankaların birer birer istifa etmesinin ardından yatırımcılar altına yönelirken piyasada dalgalanma meydana geldi. Yatırımcının ilgisi altına yönelirken uzmanlar ise dikkatli olmaları gereken konular hakkında uyarıda bulundu. 

ALTIN FİYATLARI NEDEN ARTIYOR?

Altın fiyatlarındaki artışın en önemli nedeni küresel ekonomideki belirsizliktir. Özellikle bankacılık sektöründe iflas kararları altına olan güveni ve altına olan talebi artırdı.

Ayrıca, ABD bankalarının iflas kararları ve ardından Fed'in güvercin faiz kararları altına olan güveni tazeledi. Güvenli Liman gömleğine geri dönen Altın, rekordan rekora koştu. Altın bu hafta 2000$'a ulaşarak 11 ayın rekorunu kırdı. Altının gramı da 1200 TL'yi geçti.

ALTIN YATIRIMCISINA KRİTİK UYARI

Uzmanlar, altın fiyatlarının yükselmeye devam edip etmeyeceği konusunda ikiye bölünmüş durumda. Bazı uzmanlar altının fiyatının yakın gelecekte düşebileceğini söylerken, diğerleri daha da yükselebileceğini tahmin ediyor.

Örneğin, Goldman Sachs emtia stratejisti Jeffrey Currie, altın fiyatının yakın vadede düşebileceğini tahmin ediyor. Currie, altın fiyatlarındaki artışın ana nedeni olan zayıflayan ABD dolarının sona ermek üzere olabileceğini ve bunun altın fiyatını olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Ancak diğer uzmanlar, altın fiyatlarının yükselmeye devam edebileceğini düşünüyor. Örneğin, Morgan Stanley Kıdemli Emtia Stratejisti Susan Milling- Stanley, altın fiyatlarının 2023 yılına kadar ons başına 2.000 dolar civarında seyredeceğini tahmin ediyor.

ALTIN FİYATLARINI NELER ETKİLİYOR?

Altın fiyatını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Birincisi, ABD dolarının oynaklığı. Altın fiyatları genellikle ABD doları düştüğünde yükselir. Ayrıca dünya çapında yaşanan siyasi ve ekonomik belirsizlikler de altın fiyatlarını etkileyen unsurlar arasında yer alıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!