banner2

Altın alacaklar için rüzgar tersine döndü! Altın fiyatlarında sert düşüş var: Bekleyin!

Altın fiyatları son 1 ay içinde gösterdiği yükseliş sonrası yeniden düşüşe geçti. Altın fiyatlarındaki bu düşüşte ABD'de Fed'in sıkı para politikası ve Asya piyasalarının beklentilerin altında kalması başrol oynadı. Ons altın, uluslararası piyasalarda 1.780 doların altına sarkarken, gram altın ise buradan esen ters rüzgarın etkisiyle geriledi.

Ekonomi 16.08.2022, 20:07 16.08.2022, 21:17
Abone ol
Altın alacaklar için rüzgar tersine döndü! Altın fiyatlarında sert düşüş var: Bekleyin!

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası Fed'in açıklayacağı tutanaklar öncesi düşüşe geçti. Fed tutanaklarında, Eylül toplantısında ne kadar faiz artırımı olacağı yönünde sinyal aranacak.
Peki yurt içinde gram, çeyrek, 22 ayar bilezik altın fiyatı ne kadar oldu? İşte fiyatlamalarda öne çıkan gelişmeler ve canlı rakamlar...

4 HAFTA SONRA DÜŞÜŞTE

Altın, üst üste 4 haftalık yükseliş trendinin ardından, yatırımcıların Fed'in sıkılaşma patikasına ilişkin görünümü değerlendirmesi ve Çin'in toparlanmaya çalıştığına dair daha fazla işaret üzerine geriledi.

ALTIN NEDEN DÜŞÜYOR?

Ons altın, yaklaşık bir yılın en uzun haftalık kazancının ardından haftaya yüzde 1'in üzerinde değer kaybıyla başladı. Değerli metal altın, Fed'in borçlanma maliyetlerini artırmada daha az agresif olma ihtimalinin artmasıyla düşüşe geçti. Çin merkez bankası, Covid-19 karantinaları ve derinleşen emlak krizinin baskı altına aldığı ekonomiye desteği artırmak için faiz oranını sürpriz bir şekilde düşürdü. Açıklanan ekonomik veriler, ülkenin toparlanmasının yavaşladığını ve potansiyel olarak dünyanın en büyük tüketicisinde altın talebinin azaldığına işaret etti. Bu durum fiyatlardaki düşüşte etkili oldu.

ARTIK GÖZLER FED'DE

Piyasalarda gözler Fed tutanaklarına döndü. Fed tutanaklarında Eylül ayındaki toplantıda faizlerin ne kadar artırılacağı yönünde sinyal niteliğinde mesaj aranacakken, uzmanlar enflasyon verilerinin 75 baz puandan daha düşük bir faiz artırımına işaret ettiğini bildirdi. Ancak Eylül başında istihdam verisinin güçlü gelmesinin 75 baz puanlık artışı tetikleyebileceğini ifade ediliyor.

KAR SATIŞI BEKLENTİSİ

"ABD'de enflasyonun dördüncü çeyrekte yüksek kalması olası ve bu altın için kısa vadede olumsuz etki yaratabilir ancak muhtemelen en kötü şartlar sona erdi" diyen IG Asia Pte. Piyasa Stratejisti Yeap Jun Rong, "Bugün yaşanan aşağı yönlü hareket piyasanın enflasyonda zirve görüldüğü hikayesini daha geniş bir seviyede fiyatlamasıyla kâr alma nedeniyle yaşanmış olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!