banner2

Almanya ekonomik darboğazda! Deutsche Bank yılın 3. çeyreğinde net karını 4 kat artırdı

Pandemi ve ardından başlayan Rusya-Ukrayna savaşıyla Avrupa ülkeleri büyük bir ekonomik darboğaza girdi. Bu ülkelerden biri de Almanya. Almanya enerji krizi ile çok büyük bir açmaza girerken halkın alım gücü büyük ölçüde düştü. Öte yandan bankalar ülkede kriz varken karlarını artırdı. Deutsche Bank, enerji krizi ve resesyon tehdidine rağmen bu yılın 3. çeyreğinde net kârını 4 kat artışla 1,2 milyar euroya çıkardı.

Ekonomi 26.10.2022, 12:38 26.10.2022, 12:38
Abone ol
Almanya ekonomik darboğazda! Deutsche Bank yılın 3. çeyreğinde net karını 4 kat artırdı

Pandemiyle birlikte başlayan ekonomik kriz Avrupa ülkelerini olumsuz yönde etkilerken, Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte Rusya'ya ambargo koyan Avrupa ülkeleri enerji krizini daha derinden yaşıyor. Bunlardan biri de Avrupa'nın en büyük ekonomisine sahip olan Almanya...

Almanya'da ekonomik darboğaz her geçen gün artarken, ülke resesyona girme tehlikesiyle karşı karşıya. Halk alım gücünün düştüğünden şikayet ederken, protestolar da cabası... Ülkede halk kötü bir ekonomik darboğazla cebelleşirken bankaların net karlarını katladığı görülüyor...

NET KARINI 1,2 MİLYAR EUROYA ÇIKARDI

 Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, net kârını bu yılın ilk çeyreğinde 1,2 milyar euroya çıkardı. 

Bankadan yapılan açıklamaya göre, bu yılın 3. çeyreğinde 2021'in aynı dönemine kıyasla Deutsche Bank, piyasalardaki yaklaşık 835 milyon euroluk beklentiye karşın 1,2 milyar euro kâr elde etti.

Geçen yılın 3. çeyreğinde 194 milyon euro kâr açıklayan banka, 2022'nin aynı döneminde net kârını 4 kat artırdı. Bankanın yıllardır süren kayıp ve cezalardan sonra ardı ardına 9 çeyrektir kâr açıklaması dikkati çekiyor.

NET GELİRİ YÜZDE 15 ARTTI

Deutsche Bank Grubu'nun bu yılın üçüncü çeyreğindeki net geliri de 2021'in aynı dönemine göre yüzde 15 artarak 6,9 milyar euro oldu. Bankanın kurumsal müşterilerden gelirleri yüzde 25, özel müşterilerden gelirleri de yüzde 13 arttı.

Deutsche Bank, "giderek daha zorlayıcı" bir ekonomik ortam ve artan maliyet baskıları konusunda da uyarıda bulundu.


TÜRKİYE'DE BANKALARIN KARI 5 KAT ARTTI

Bankacılık sektörünün ocak-ağustos dönemi net karı yüzde 420 artarak 252.2 milyar liraya yükseldi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!