banner2

Almanya'dan enerji tasarrufu için kritik çağrı: 5 dakikaya indirin

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte artan enerji fiyatları Almanya'yı zora soktu. Enerjide tasarruf eylem planı hazırlayan Almanya haneler için bir dizi önerilerde bulundu. Duş başlığının düzenli olarak değiştirilmesi, duş süresinin 5 dakikaya düşürülmesi bunlardan birkaçı...

Ekonomi 11.06.2022, 11:13 05.07.2022, 08:02
Abone ol
Almanya'dan enerji tasarrufu için kritik çağrı: 5 dakikaya indirin

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte artan elektrik ve gaz fiyatlarıyla zor durumda kalan Almanya, enerjide tasarrufa gidiyor.

ENERJİNİN YÜZDE 29'UNUN HANELERDE KULLANILDIĞINA DİKKAT ÇEKİLDİ 

Ekonomi ve İklim Bakanlığı'nın açıkladığı enerji tasarrufu eylem planında, Almanya'da kullanılan enerjinin yüzde 29'unun hanelerde tüketildiğine dikkat çekildi.

'DUŞ BAŞLIĞINI DÜZENLİ OLARAK DEĞİŞTİRİN'

Hazırlanan planda vatandaşlara 'duş başlığının düzenli olarak değiştirilmesi, ofislerde tasarruflu ampul kullanılması' gibi öneriler yapıldı.

DUŞ SÜRESİNİ 5 DAKİKAYA DÜŞÜRÜN

Enerji tasarrufunun, sıcak suyun az tüketilmesiyle sağlanabileceğinin altı çizildi. Duş süresinin 5 dakikaya düşürülmesi tavsiye edildi.

Bakanlık, tencerenin kapağının kapalı tutulması ve yemek pişmeye yakınken ocağın söndürülmesi gibi önerilerde de bulundu.

YILLIK 320 EURO TASARRUF YAPILABİLECK

Dikkat edilmesi halinde hane başına yıllık 320 euro tasarruf yapılabileceği ifade edildi.

"Enerjiden tasarruf eden herkes, Almanya'nın Rus ithalatına daha az bağımlı hale gelmesine ve iklim için bir şeyler yapılmasına yardımcı olacak" vurgusu yapıldı.

REKLAM KAMPANYASI DA YAPILACAK

Eylem planını duyuran Ekonomi ve İklim Bakanlığı,örnek olmak amacıyla bakanlık yerleşkesindeki gece aydınlatmasına son verecek. Uygulamanın yaygınlaşması için bilgilendirici reklamlar da yapılacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!