banner2

Akkuyu NGS'nin 3'üncü ünitesinin ham parçası Rusya'da üretildi

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) ekipman üretimiyle ilgili edinilen son bilgiye göre, NGS'nin 3'üncü güç ünitesine ait reaktör tabanının yapımına yönelik ham boru açma operasyonu gerçekleştirildi.

Ekonomi 29.09.2021, 17:09
Abone ol
Akkuyu NGS'nin 3'üncü ünitesinin ham parçası Rusya'da üretildi

Akkuyu NGS'nin 3'üncü ünitesine ait reaktör tabanının ham parçası yapıldı.

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom), Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu GS'nin ekipman üretimi çalışmalarının sürdüğünü açıkladı. Teknolojik açıdan karmaşık bir işlem olmasının yanı sıra ısı pres atölyesinde çeşitli aşamalarda gerçekleştirilen ham boru açma operasyonu, Rosatom'un mühendislik bölümünün bir parçası olan AEM-technology'nin Volgodonsk'ta bulunan Atommash şubesinde gerçekleştirildi.

80 tonun üzerinde ağırlığı olan ve 2 metre çapı olan boru şeklindeki dövme çelik, ortalama 7 saat maksimum 1100 derecede ön ısıtmaya tabi tutuldu. Tamamlanan ilk işlemden sonra sıcaklığın 800 derecenin altına düşmesini önlemek için gücü 10 bin ton olan pres makinesine vinç yardımıyla gönderilen ham parça, iki kalıp kullanılarak açıldı.

Açma işlemi, nükleer reaktör tabanının oluşturulmasını önlemek amacıyla 6x6 metre boyutlarında döküm parçanın elde edilmesini sağlıyor. Bu işlemlerin ardından prosedür gereği parça ek ısıtma için 2 saatliğine fırına gönderildi. Açma işleminin ikinci aşamasında baskı kuvveti maksimum 15 bin tona erişti ve nihayetinde parça tamamen kare olan bir levhaya dönüştürüldü. Nükleer reaktörün tabanı, bu levhadan daire kesilerek oluşturulacak.

​​​​​​​Her biri 1200 megavatlık kurulu güce sahip 4 reaktörden oluşacak Akkuyu NGS'nin ilk ünitesinin 2023'te devreye alınması hedefleniyor. Kalan 3 ünitenin de birer yıl arayla 2026 sonuna kadar faaliyete geçmesi planlanıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!