Akaryakıtta indirim sinyali: FED kararı ile Brent petrol sert düşüş yaşayabilir

Ekonomi piyasalarının merakla beklediği FED’in kararı akaryakıt fiyatlarında nasıl bir etki yapacağı henüz bilinmiyor. FED’in faiz karar ile akaryakıt fiyatlarında ciddi düşüş olabileceği ifade ediliyor. Brent petrolün düşüş göstermesine bağlı olarak benzin ve motorinin litre fiyatlarında indirim olması öngörülüyor.

Ekonomi 21.09.2022, 19:49 21.09.2022, 20:10
Abone ol
Akaryakıtta indirim sinyali: FED kararı ile Brent petrol sert düşüş yaşayabilir

FED kararının faiz artışı yönünde olması ihtimali sonrası olası bir artışın Brent petrol fiyatlarında yeni bir düşüş bekleniyor. Brent petrol fiyatlarında yaşanacak düşüş akaryakıt fiyatlarını da etkileyecek.

Dün 93,03 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 90,62 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.50 itibarıyla kapanışa göre yüzde 2,11 artarak 92,53 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 85,75 dolardan alıcı buldu.

ABD BUGÜN AÇIKLAYACAK

ABD Enerji Enformasyon İdaresinin resmi petrol stok verileri ise bugün açıklanacak. Brent petrolde teknik olarak 92,67 ile 95,87 dolar aralığının direnç, 86,27 ile 89,47 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

FAİZ ARTIŞI PETROLÜ İNDİRMİŞTİ

IMF'nin düzenlediği küresel ekonomiye ilişkin panelde konuşan Powell'ın bankanın 3-4 Mayıs'ta düzenleyeceği toplantıda 50 baz puanlık faiz artışının 'masada' olduğunu ifade etmesi Brent petrol fiyatlarını olumsuz etkileyerek aşağı çekti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun üretim hedeflerine ulaşamaması da piyasalarda arz baskısını artırdı.

Uzmanlar, üretim hedefine ulaşamayan grubun günlük yaklaşık 3 milyon 580 bin varillik rekor üretim düşüşü yaşadığını, bunun ise küresel petrol talebinin yüzde 3,5'lik kısmına karşılık geldiğini kaydetti.

Talep tarafında ise ABD başta olmak üzere merkez bankalarının yüksek enflasyon karşısında agresif faiz artırımlarını sürdüreceği, bu durumun da ekonomileri resesyona sürükleyeceğine ilişkin endişeler petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

Dünyanın en büyük petrol üreticisi ve tüketicisi ABD'nin ham petrol stoklarındaki artış öngörüsü de talep endişelerini destekledi.

Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkenin ham petrol stoklarında geçen hafta bir önceki haftaya göre yaklaşık 1 milyon 35 bin varil artış tahmin edildiğini açıkladı. Piyasa beklentisi, stokların 2 milyon 321 bin varil artacağı yönündeydi.

İŞTE PİYASALARIN BEKLENTİSİ

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu akşam yüzde 84 ihtimalle 75 baz puan faiz artırmasının beklendiğini aktaran analistler, kasım toplantısı için ise tahminlerin 50 baz puanda yoğunlaştığını kaydetti.

.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!