banner2

Akaryakıta zam üstüne zam gelmeye devam ediyor! Bu gece yarısından itibaren oto gazın fiyatı yükselecek! Oto gazın litresi kaç lira olacak?

Döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki hareketlilik nedeniyle akaryakıt fiyatları da sürekli güncellenmeye devam ediyor. Son dönemde üst üste gelen zamlara bir yenisi daha eklenerek bu gece yarısından itibaren oto gaza 69 kuruş zam gelecek.

Ekonomi 02.10.2023, 11:39 02.10.2023, 12:49
Abone ol
Akaryakıta zam üstüne zam gelmeye devam ediyor! Bu gece yarısından itibaren oto gazın fiyatı yükselecek! Oto gazın litresi kaç lira olacak?

Akaryakıta zam üstüne zam gelmeye devam ediyor. Bu gece yarısından itibaren oto gaz fiyatlarına  69 kuruş zam gelecek. Zammın ardından oto gazın litresi 18 lirayı geçecek. 

Zammın ardından oto gazın litresi İstanbul'da (Avrupa) 18 lira 47 kuruşa, Ankara'da 18 lira 38 kuruşa, İzmir'de ise 18 lira 9 kuruşa çıkacak.

FİYATLAR 2 KATINA ÇIKTI 

Akaryakıt fiyatlarına son dönemde üst üste zamlar geldi. 14 Mayıs seçimleri öncesi LPG'nin fiyatı 10 lira seviyelerindeydi. Bu süreçte oto gazın fiyatı yaklaşık 2 kat arttı.

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatı bulunuyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!