banner2

Akaryakıta büyük indirim geliyor: Brent petrol çakıldı, gözler piyasalarda...

Brent petrol fiyatı yaşanan düşüş sürerken Türkiye'de de indirim beklentisi arttı. Motorine gelen indirimin ardından vatandaşlar "Akaryakıt fiyatlarında indirim var mı?" sorusunu araştırıyor. Brent petrol fiyatlarında yaşanan düşüşle 87,21 dolardan işlem görürken, ABD'deki üretimdeki azalış petrol fiyatlarında büyük indirimin önüne geçiyor. Peki akaryakıt fiyatlarına indirim gelecek mi? Güncel benzin, motorin ve LPG fiyatları...

Ekonomi 29.09.2022, 21:07 29.09.2022, 22:48
Abone ol
Akaryakıta büyük indirim geliyor: Brent petrol çakıldı, gözler piyasalarda...

Brent petrol fiyatlarında dünya çapında yaşanan düşüş ve dalgalanmalar Türkiye'da akaryakıt fiyatlarıın seyrini de etkiliyor. .

87,21 LİRADAN İŞLEM GÖRÜYOR

Bugün uluslararası piyasalarda 87,21 dolardan işlem gören brent petrolde, ABD'nin stoklarını 333 bin artıracağı iddia ediliyordu. Dünya genelinde ABD'nin ticari ham petrol ve benzin stoklarındaki azalış, fiyatların aşağı yönlü hareketinin de önüne geçti.

İNDİRİM BEKLENTİSİ OLUŞTU

Dünya genelinde petrol fiyatlarının son aylarda 90 doların altına inmesiyle birlikte Türkiye'de de akaryakıt fiyatlarında indirim bekleniyor.
Ham petrol fiyatı, birçok ülkede yapılan faiz artışlarının küresel enerji görünümüne ilişkin beklentileri kötüleştirmesiyle 4. haftayı da düşüşle tamamlamaya hazırlanırken, ABD ham petrolü Ocak ayından beri ilk kez 80 doların altına geriledi.

DİZEL YAKIT FİYATI DÜŞMÜŞTÜ

Brent petrol fiyatlarındaki dalgalanma sonrası motorinde indirim beklentisi oluşturdu. Sektör temsilcileri, motorine gelen 1.76 kuruş indirimin 20 Eylül 2022 Salı gününden itibaren geçerli olduğunu belirtti.

İSTANBUL AKARYAKIT FİYATLARI

İstanbul Anadolu yakasında bir litre benzin fiyatı: 19.23 TL

İstanbul motorin (mazot) litre fiyatı Anadolu Yakası'nda 23.06 TL

İstanbul LPG litre fiyatı Anadolu Yakası'nda 10,73 TL

ANKARA AKARYAKIT FİYATLARI

Ankara'da benzin litre fiyatı 19.34 TL

Ankara'da motorin litre fiyatı 23.15 TL

Ankara'da LPG litre fiyatı 11 TL

İZMİR AKARYAKIT FİYATLARI

İzmir'de benzin litre fiyatı 19.34 TL

İzmir'de motorin litre fiyatı 23.21 TL

İzmir'de LPG litre fiyatı 10,73 TL

VARİL ÜRETİMİNDE AZALIŞ

Öte yandan, ABD'nin ticari ham petrol ve benzin stoklarındaki azalış, talep toparlanmasına işaret ederek fiyatların aşağı yönlü hareketini kısıtladı. ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 200 bin varil azalışla 430 milyon 600 bin varile gerilediğini açıkladı. Piyasa beklentisi stokların 333 bin varil artacağı yönündeydi. Söz konusu dönemde ABD'nin benzin stokları da 2 milyon 400 bin varil azalışla 212 milyon 200 bin varil oldu. Avrupa Birliği'nin (AB), Rusya'ya karşı ticaret yasakları ve Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasını da içeren sekizinci yaptırım paketi teklif etmesi ise arz daralması beklentilerini kuvvetlendirdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!