banner2

AK Partili Hamza Dağ'dan 'elektrik zammı geri alınır mı?' sorusuna yanıt! Kılıçdaroğlu'nu da topa tuttu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, elektrik zammı konusuyla ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Nisan ve Mayıs aylarında düzelme olacağını söyleyen Dağ, elektrik zamlarıyla ilgili bir çalışma yürütüldüğünü açıkladı. Hamza Dağ, Kılıçdaroğlu'nun 'elektrik faturasını ödemiyorum' çıkışına istinaden; 'Muhalefet yıkıcılık unsuru haline gelmiş durumda' dedi.

Ekonomi 10.02.2022, 11:55 10.02.2022, 12:49
Abone ol

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ elektrik zamları ve enflasyon konusunda kritik açıklamalarda bulundu:

'MUHALEFET YIKICILIK UNSURU HALİNE GELMİŞ DURUMDA'

Biz muhalefeti önemsiyoruz. Ülke için Türkiye için demokrasilerde gerekli olduğunu, faydası olduğunu biliyoruz. Biz de bazı yerlerde muhalefetiz. İzmir Milletvekiliyim ve İzmir'le ilgili bazı konularda muhalefet yapıyorum. Ülkemizde muhalefet eleştiri, öneri değil, yıkıcılık unsuru haline gelmiş halde. Gezi olaylarında gördük. Kılıçdaroğlu kaos oluşturması çabası içinde. Provokasyon yapıyor. Parti yetkilileri açıklamalarda bulundu. Elektrik fiyatlarına ilişkin çalışmalar yapılacağına dair. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti. İzmir, İstanbul, Antalya, Adana'da otobüs biletlerine de suya da zam geldi. Büyükşehir belediyelerinde otobüse binerken bilet basmayın mı diyeceğiz?

Enerji fiyatlarındaki artışların küresel sorunlardan kaynaklandığını bilmiyor mu? Küresel boyutta yaşanacak bir hadise yok diyemeyiz, var. Vatandaşımız bundan en az hasarla yaşaması kanaatinde olduğumuzu söylüyoruz.

'BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR, YÜRÜTÜLECEK'

Bu konuda olabilecek, Bakanlık ve EPDK'nın önünde. Bir çalışma yürütülüyor, yürütülecek. Kısa vadede yapılacak olan şey bu. Uzun vadede Türkiye Cumhuriyeti'ni düşünen, yöneten, yönetmeye talip olanların düşünmesi gereken nokta enerjide dışa bağımlığını kaldırmak. Bizim hamlelerimiz var hep karşımıza kim çıkıyor? Nükleer tesisi kurma konusunda önümüzde engel olanlar kim? CHP ve zihniyeti engel oldu. RES, HES yaparken engel oldu. Karadeniz doğal gazına sevinmediler bile. Enerji bağımlılığını azaltmamız lazım.

'2021 YILINDA DOĞAL GAZIN VE ELEKTRİĞİN BİR KISMI HAZİNE TARAFINDAN SÜBVANSE EDİLMİŞTİ, YİNE YAPILMASI SÖZ KONUSU'

Bizim kendi kültürümüzden esinlenerek önemli bir dayanışma kültürümüz var. Yangın, seldeki kampanya... Biz bize yeteriz kampanyası kastettiği. AFAD'ın açmış olduğu hesaplar. Bunlar AFAD üzerinden yardım etmek isteyen vatandaşlarımız başkaca yardım olduğunda suistimal ediliyor. Bu bizim kendi kültürümüze dönük özellikler, hasretler. Askıda fatura, askıda ekmek, yardım çalışması yapılıyor. Yardımlaşmanın bu toprakların bir kültürü olduğunu iyi biliyoruz. Bu kültürün yıkılmasını istiyorlar.

2021 yılında doğal gaza yüzde 75, elektriğin yüzde 50'ye yakını Hazine tarafından sübvanse edildi. Bunu hayata geçirme durumu söz konusu olacaktır.

ENFLASYONUN MİSAN-MAYIS GİBİ DÜŞMESİ BEKLENİYOR

İhracatımız artıyor, büyümemiz ileri noktalara gidiyor. Ocak-Şubat aylarında stabil Dolar kuru, sonraki aylarda da stabil dolar kuru. Yaz aylarından itibaren de Emtia fiyatlarının düşüşe geçecek olması. Sanayimizin büyüyen tarafı. Hizmet sektörü anlamındaki hususlarda bunların meyvelerini vermeye başlaması, Yazın turizmin gelirlerinin artması. Nisan-Mayıs döneminde düzelmeler bekliyoruz. Sonraya yansıması adım adım ortadan kalkacak. 

'EOKA ZİHNİYETİNİ OLUŞTURUYOR'

Ayşenur Arslan'ın Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı ile ilgili açıklamasına da tepki gösteren Dağ, "Türk Mukavemet Teşkilatı, Kıbrıs'ın Kuvayi Milliyesi'dir. Bu kadar net bir duruma karşı, CHP'nin kanalı olan Halk TV'yi ayrı bir kanal olarak görmüyorum. CHP'nin sözcülüğünü yapan bir kişi tarafından ifade edilmiş olması ortada bir kasıt var. Kıbrıs politikası rahatsızlık yarattı. Bu da EOKA zihniyetini oluşturuyor. Sadece yıkıcılık, yapıcılık değil. Ortaya bir fikir koymak değil. Enerjiyi ortadan kaldıracak bir husustur. Biz madalyonun üreten tarafındayız, taşın altına elini koyan taraftayız ve böyle olmaya devam edeceğiz. Biz yapan tarafta olmaya devam edeceğiz. Bir taraf toprak olmuş, bir taraf ateş olmuş. Toprak ortaya bir şeyler koymuş, ateş de yıkıcı olmuş." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!