banner2

AK Parti'den vatandaşı rahatlatacak çalışma! 20 kalem ürünün fiyatı sabitlenecek

AK Parti'nin ekonomi kurmayları enflasyonla mücadele kapsamında yeni bir adım atmak için çalışmalara başladı. AK Parti kurmayları, temel tüketim maddelerinin fiyatlarının yıl sonuna kadar sabitlemek istiyor.

Ekonomi 06.04.2022, 12:56 06.04.2022, 16:04
Abone ol
AK Parti'den vatandaşı rahatlatacak çalışma! 20 kalem ürünün fiyatı sabitlenecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ''Temel ihtiyaç ürünlerinin KDV'sini yüzde 18'den yüzde 8'e indirme kararı aldık.'' açıklamasına rağmen marketlerdeki fahiş fiyatlar vatandaşın belini büküyor. AK Parti'nin ekonomi kurmayları, enflasyonla mücadele için yeni bir çalışma içerisinde.

20 KALEM ÜRÜNÜN FİYATI SABİTLENECEK

Fahiş fiyatların önüne geçmek isteyen ve vatandaşı bir nebze olsun rahatlatmak isteyen AK Parti kurmayları, temel tüketim maddelerinin fiyatlarının yıl sonuna kadar sabitlemek istiyor. Enflasyon sepetinde bulunan ve dar gelirli vatandaşların sıklıkla tükettiği 20 kalem ürün seçilecek ve fiyatları sabitlenecek.

HANGİ ÜRÜNLER VAR?

Peki AK Parti'nin ekonomi kurmayları hangi ürünlerde fiyatları sabitlemeyi düşünüyor. Vatandaşın sıklıkla kullandığı ürünler arasında yağ, un, şeker, bakliyat, çocuk bezi, temizlik ürünü gibi malzemeler bulunuyor. Belirlenen ürünlerin fiyatları yıl sonuna kadar sabit kalacak.

ARADAKİ FARK DEVLET TARAFINDAN ÖDENECEK

Üreticilerin zarar etmemesi için çaba sarf eden AK Parti kurmayları, devlet sübvansiyon uygulamasına geçecek. Mesela 18 liraya satılması gereken bir ürün raftaki yerini 10 liraya alacak. Aradaki 8 liralık fark da üreticiye devlet tarafından ödenecek. 20 kalemde fiyat sabitleme fikir olgunlaştıktan sonra zincir marketlerle de görüşmeler yapılacak. Sistemin uygulanması için yeni kararlar alınacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!