banner2

Aile destek ödemelerinde son dakika! Ne zaman yatacak? İşte hane gelirine göre alınacak ödeme miktarı 

Aile destek ödemelerinden yararlanan vatandaşlar, ödemelerin ne zaman yatacağını merak ediyor. Her ayın başında yatan destek ödemeleri ile ilgili Bakan Derya Yanık'tan açıklama bekleniyor. İşte 2023 aile destek paketi takvimi...

Ekonomi 28.05.2023, 15:39 28.05.2023, 15:39
Abone ol
Aile destek ödemelerinde son dakika! Ne zaman yatacak? İşte hane gelirine göre alınacak ödeme miktarı 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik yaptığı sosyal yardım paketi, her ayın ilk 10 gününde yatarken, Bakan Derya Yanık'ta konuya ilişkin açıklamalarda bulunuyor. Aile destek ödemesi hanedeki gelir durumuna göre değişiklik gösteriyor. Peki mayıs ayı aile destek ödemeleri ne zaman yatıyor?

2023 MAYIS AYI DESTEK ÖDEMELERİ

Aile Destek Programı Mayıs ayı ödemelerinin ne zaman yapılacağına dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

AİLE DESTEK PROGRAMI BAŞVURU ŞARTLARI

Başvuran kişinin;

 • Türk vatandaşı olmaması,
 • Mavi Kart sahibi olması,
 • Yerleşim adresinin yurt dışında olması,
 • 18 yaşından küçük olması,
 • Hanesinde memur, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunması durumlarında başvurular değerlendirmeye alınamayacaktır. Bunun yanında başvuranın; cezaevi ve tutukevinde bulunan hükümlü veya tutuklu olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu gibi bakım kurumunda bulunan kişilerden olması ve zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaş statüsündeki askerler olması halinde başvurular hane yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilemeyeceğinden bu kişiler program kapsamı dışında tutulmuştur.
 • Bunun yanında başvuranın; cezaevi ve tutukevinde bulunan hükümlü veya tutuklu olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu gibi bakım kurumunda bulunan kişilerden olması ve zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaş statüsündeki askerler olması halinde başvurular hane yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilemeyeceğinden bu kişiler program kapsamı dışında tutulmuştur.

AİLE DESTEK PROGRAMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgâh adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabilmektedir.

AİLE DESTEK PAKETİ BAŞVURULARI NE ZAMAN BİTİYOR?

Aile Destek Programı ödemeleri, 850 ile 1.250 TL arasında değişen tutarlarda; 12 ay boyunca yatırılıyor. 12 aylık ödeme döneminin son ödemesi 2023 yılı Haziran ayı için olup bu dönemin ödemesi takip eden Temmuz ayı gerçekleştirilerek söz konu destek programı sona erecektir.

Kapsamın genişletilmesi ile birlikte getirilen Çocuk Destek Bileşeni ile hak sahibi hanelere sağlanacak ek destek tutarları, hanedeki çocuk sayısına göre belirlenmiştir. Bu kapsamda aşağıdaki tabloda yer alan çocuk sayılarına göre;

 • 1-2 çocuklu hanelere- 350 TL
 • 3 çocuklu hanelere- 450 TL
 • 4 çocuklu hanelere- 550 TL
 • 5 ve üzeri sayıda çocuklu hanelere - 650 TL
 • 350 ile 650-TL arasında değişen tutarlarda ek ödeme gerçekleştirilecektir.

AİLE DESTEK ÖDEMELERİ KAÇ TL?

Aile Destek Programı kapsamındaki geçerli başvurular, hanenin sosyoekonomik profilinin ve gelir seviyesinin belirlenmesi için ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına iletilecek olup bu hanelerden 3294 sayılı Kanun kapsamında olduğu tespit edilenler, bu tespiti takip eden ödeme dönemi itibarıyla söz konu destek programından yararlanabilecektir.

 • 450 TL ve altı - 1.250 TL
 • 450 TL üzeri/ 911,15 TL ve altı- 1.100 TL
 • 911,15 TL üzeri/ 1372,30 TL ve altı- 950 TL
 • 1372,30 TL üzeri/ 2.835,60 TL'den az- 850 TL
   

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!