Adım adım kıtlığa! Dünyada et fiyatları 32 yılın zirvesine yerleşti

FAO, dünyada et fiyatlarının 32 yılın zirvesine yerleştiğini açıkladı. Rusya Ukrayna savaşı ve koronavirüs salgını etkisiyle yükselen küresel enflasyon ülkelerin karşı karşıya kaldığı en büyük sorun olarak öne çıkıyor.

Ekonomi 10.04.2022, 12:15 10.04.2022, 12:54
Abone ol
Adım adım kıtlığa! Dünyada et fiyatları 32 yılın zirvesine yerleşti

Rusya Ukrayna savaşı ve koronavirüs salgınının etkisiyle dünya hayat pahalılığı batağına savruluyor. Kırmızı et ile birlikte, buğday, ayçiçek yağı ve tahıl fiyatları da her geçen gün artıyor.

Haber7'nin haberine göre, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), dünya gıda emtia fiyatlarının Ukrayna-Rusya savaşının piyasalara olumsuz etkileriyle mart ayında şimdiye kadarki en yüksek seviyelerine ulaştığını açıkladı.

ET FİYATLARINDA ZİRVE

Endeks, mart ayında ortalama 159,3 puana ulaşarak, endeksin fiyat takibine başladığı 1990 yılından bu yana olan zirveye çıktı.

FİYAT ENDEKSİ MART YINDA YÜZDE 4,8 ARTTI

FAO Et Fiyat Endeksi mart ayında yüzde 4,8 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Uluslararası kümes hayvanı fiyatları da, kuş gribi salgınlarının ardından önde gelen ihracatçı ülkelerden gelen arzların azalmasıyla yükseliş trendine girdi.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞININ YARATTIĞI OLUMSUZ KOŞULLAR ETKİLİ

Öte yandan, Ukrayna'daki savaşın tetiklemesiyle buğday ve tahıl ürünlerinde fiyat artışları yaşandı. Bu nedenle de FAO Tahıl Fiyat Endeksi, mart ayında şubat ayına göre yüzde 17,1 daha yüksek seviyede gerçekleştiği kaydedildi.

Dünya buğday piyasalarındaki fiyatlar, ABD'deki mahsul koşullarına ilişkin endişelerle yükselerek ay boyunca yüzde 19,7'lik bir artış kaydetti.

Savaş, et ile birlikte ayçiçeği tohumu yağı ve süt ürünlerinin fiyatlarını da artırdı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!