banner2

Abdülhamid Han çifte bayram yaşatacak! Müjde an meselesi! Türkiye o tarihe kilitlendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın enerjide tam bağımsızlık politikası meyvelerini vermeye devam ediyor. 9 Ağustos 2023'te yeni keşifler için yola çıkan Abdülhamid Han Sondaj Gemisi'nin sondaj çalışmaları yürüttüğü Türkiye Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde bulunan Akseki-1 kuyusundan Cumhuriyet'in ilanının yüzüncü yılında müjde gelmesi bekleniyor.

Ekonomi 01.10.2023, 09:40 01.10.2023, 10:24
Abone ol
Abdülhamid Han çifte bayram yaşatacak! Müjde an meselesi! Türkiye o tarihe kilitlendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde Türkiye, enerji sektöründe gücünü artırmak ve enerjide tam bağımsızlık hedefine ulaşmak için çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Söz konusu hedef doğrultusunda Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı denizlerdeki sondaj faaliyetlerini hızlandırdı. 

YENİ MÜJDELER İÇİN ÇALIŞMALAR TAM GAZ

9 Ağustos 2023'te yeni keşifler için yola çıkan Abdülhamid Han Sondaj Gemisi, Türkiye Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde bulunan Akseki-1 kuyusunda sondaj çalışması yürütüyor. Fatih Sondaj Gemisi ise çalışmalarına Karadeniz'deki Filyos-1 kuyusunda devam ediyor.

İNCELEME YAPILDI HEDEFLER BELİRLENDİ

Abdülhamid Han'ın görev yaptığı Türkiye Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde daha önceki yıllarda ürk sismik araştırma gemileri tarafından tarandı. 2019-2020 yıllarında Barbaros Hayreddin ve Oruç Reis gemileri bu sahada 2-3 boyutlu incelemeler yaptı. Söz konusu bölgede çamur volkanlarına bağlı hidrokarbon birikintisi olduğu görüldü ve hedefler belirlendi. 

ÇİFTE BAYRAM YAŞANACAK

Söz konusu sahanın, Doğu Akdeniz'de en yüksek potansiyelin bulunduğu alan olduğu bildiriliyor. Ayrıca hedefe 3 bin metrede ulaşılması hedefleniyor. Bunun yanı sıra 29 Ekim'de, Cumhuriyet'in ilanının yüzüncü yılında Akseki-1 kuyusundan müjde gelmesi bekleniyor.

KARADENİZ'DE YENİ KEŞİFLERE

Türkiye'nin ilk sondaj gemisi olan Fatih Sondaj Gemisi ise Karadeniz'de Filyos-1 kuyusunda sondaja başladı. İlk görevine 29 Mayıs 2020'de çıkan Fatih, aktif olarak farklı kuyularda çalışma yürüttü. 12 bin 200 metre derinlikte yani dünyanın en derin çukuru olan Mariana Çukuru'ndan daha derinde, çok yüksek basınç altında dahi deniz sondajı yapabilme kabiliyeti bulunan Fatih, 229 metre uzunluğa, 36 metre genişliğe ve 51 bin 283 groston ağırlığına sahip. Fatih'in iki kulesinin toplam bin 750 ton yük kaldırma kapasitesi bulunuyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!