Abdülhamid Han'a rehberlik edecek 3 gemiye şehit çocukların adı verildi

Türkiye'nin dördüncü sondaj gemisi, Mersin'de düzenlenen törenle ilk görev yerine uğurlandı. Abdülhamid Han'a rehberlik edecek 3 gemiye 1963 yılında Rumlar tarafından şehit edilen 3 çocuğun adı verildi.

Ekonomi 10.08.2022, 11:57 10.08.2022, 12:46
Abone ol

Türk filosunun en güçlüsü Abdülhamid Han sondaj gemisi, dün düzenlenen törenle Doğu Akdeniz'e uğurlandı. Uğurlama töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, geminin Yörükler-1 kuyusunda görev yapacağını açıkladı. Kuyu, Antalya'nın en doğusundaki ilçesi Gazipaşa'nın 55 kilometre açığında bulunuyor. 

ABDÜLHAMİD HAN İÇİN NAVTEX YAYINLANDI

Abdülhamid Han sondaj gemisinin çalışma yürüteceği alan için yeni NAVTEX (denizcilere duyuru) ilan edildi. İlana göre, geminin görevi Doğu Akdeniz'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan alanda 7 Ekim'e kadar sürecek.

ÇALIMALAR 3 GEMİYLE YÜRÜTÜLECEK

Abdülhamid Han gemisi "Hakan İlhan", "Kutsi İlhan" ve "Murat İlhan" isimli gemilerle sürdüreceği çalışmaları Yörükler-1 sahasında yapacak.

GEMİLERE ŞEHİT ÇOCUKLARIN ADI VERİLDİ

Abdülhamid Han gemisine rehberlik eden 3 gemiye verilen isimlerin anlamı büyük. Abdülhamid Han gemisine eşlik eden üç geminin adı; Kutsi, Murat ve Hakan İlhan. 20 Aralık 1963 yılında Kıbrıs’ta başlayan ve "kanlı noel" olarak adlandırılan olayda, küvet içerisinde anneleriyle saklanırken üç çocuk Terörist EOKA’cı Rumlar tarafından şehit edilmişti.

FİLONUN EN GÜÇLÜSÜ

Dünyada sadece 5 tane var. Abdülhamid Han, Türkiye'nin 4 gemilik sondaj filosunun en güçlü gemisi. Gemi 238 metre uzunluğa, 42 metre genişliğe sahip. Yüksekliği ise 112 metre. 12 bin 200 metrede sondaj yapabilme kabiliyetine sahip geminin mürettebat kapasitesi ise 200. 9 katlı gemide bir de helikopter pisti bulunuyor. Geminin, sahip olduğu üstün teknoloji ile dünyada da sayılı sondaj gemileri arasında olduğu belirtiliyor.


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!