banner2

AB'den otomobil devlerine rekor ceza

AB Komisyonu dev otomobil şirketlerine ceza yağdırdı. Volkswagen ve BMW'ye 875 milyon 189 bin avro "tekel" cezası kesildi.

Ekonomi 08.07.2021, 15:35 08.07.2021, 16:45
Abone ol
AB'den otomobil devlerine rekor ceza

Otomobil devlerine Avrupa Birliği'nden ceza yağdı. AB Komisyonu, Volkswagen ve BMW'ye yaklaşık 875 milyon 189 bin avro para cezası verdi. Gerekçe temiz emisyon teknolojisinin yayılmasını önlemek için iş birliği yaparak AB’nin tekelcilik karşıtı kurallarını ihlal etmeleri.

ŞİRKETLERE DEV CEZA GELDİ

AB Komisyonu Volkswagen Grubu’na 502 milyon 362 bin avro, BMW’ye ise 372 milyon 827 bin avro para cezasının verildiğini açıkladı. Açıklamada, VW Grubu'nun bir parçası Audi ve Porsche dahil, tüm şirketlerin kartel kapsamında olduklarını kabul ettikleri ve konuyu çözüme kavuşturmayı kabul ettikleri hatırlatıldı.

DAIMLER İFŞA EDİNCE CEZADAN KURTULDU

Bir diğer Alman otomotiv şirketi Daimler de aslında tekel girişiminin bir parçası. Buna rağmen, grubun varlığını ifşa etmesi nedeniyle 727 milyon avroluk para cezasından kurtuldu.

VW BUGÜNE DEK 32 MİLYAR AVRO ÖDEDİ

Söz konusu otomobil şirketlerinin 2006- 2014'te egzoz emisyonlarının temizliğini kasıtlı olarak sınırladığı, daha temiz teknolojilerin piyasaya sürülmesini geciktirmek için gizli anlaşma yaptığı ifade ediliyor.

Volkswagen dizel emisyon skandalıyla ilgili bugüne kadar 32 milyar avrodan fazla ceza ve tazminat ödemek zorunda kaldı. AB Komisyonu'nun son kararıyla yasal zeminde yeni bir çığır açtığı, ilk kez teknik iş birliğinin tekelcilik karşıtı kuralları ihlal olarak değerlendirildiği yorumu yapılıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!