banner2

ABD’de çöküş! Faiz artırımları bankaları iflasın eşiğine getirdi: Resesyon geliyor

Fed'in agresif faiz artırımı adımları sonrası ABD'de ekonomisi için 2023 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren resesyon beklenirken, peş peşe 3 bankanın iflası küresel piyasaları sarstı.

Ekonomi 13.03.2023, 19:59 13.03.2023, 21:25
Abone ol
ABD’de çöküş! Faiz artırımları bankaları iflasın eşiğine getirdi: Resesyon geliyor

ABD'DE 3 BANKADAN ÜST ÜSTE İFLAS

İlk olarak kripto para piyasalara odaklı faaliyet gösteren Silvergate Capital, ardından Silicon Valley Bank ve son olarak Silvergate'in iflası açıklandı. ABD'nin en büyük kripto odaklı bankası haline gelen Silvergate'in elinde 14 milyar dolara ulaşan bir mevduat bulunuyordu. Ancak Fed'in agresif faiz artışlarının yanı sıra FTX'in Kasım ayında yaşadığı çöküş bankada önemli bir hasara neden oldu.

KRİZİN ADI: SİLİKON VADİSİ

Silvergate Capital ve Signature Banka kripto para piyasasında faaliyet gösteren bankalar olarak dikkat çekerken, asıl krizin Silicon Valley Bank'te olması öne çıktı. Bu kriz 2008 finansal krizinden beri yaşanan en büyük banka iflası olarak dikkat çekiyor.

Dünyanın önde gelen ekonomistleri ABD'de yaşanan bu iflas sürecinin nedeni olarak Fed'in agresif sıkı para politikası adımlarına bağladı. Özellikle teknoloji startuplarının bankası olarak bilinen Silicon Valley Bank'ın iflası, ABD Merkez Bankası Fed'in faiz oranlarını arttırma eğilimi ve bu durumun yatırımcıların risk iştahını azaltmasıyla ilişkilendiriliyor.

Bankanın teknoloji sektörüyle öne çıkması ve faiz artışlarından reel sektörde direkt burayı etkilemesi iflası tetikledi. Silicon Valley'in 209 milyar dolarlık varlığı ve 175 milyar dolarlık mevduatı bulunuyordu.

TÜRKİYE'YE FAİZ ELEŞTİRİSİ YAPAN EKONOMİSTLER NEREDE?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dünyada artan resesyon endişelerini dikkate alarak reel sektörü desteklemek amacıyla özellikle istihdam ve üretim odaklı hükümetin politikalarını desteklemek hedefiyle faiz 2022 yılı Ağustos ayından bu yana faiz indirim politikası güttü.

Türkiye ekonomisi ihracat yönlü büyüme stratejisiyle emsallerinin aksine ekonomik büyümede 2021 yılında yüzde 11'i aşan 2022 yılında yüzde 5'i aşan rakamlar yakaladı.

Bu dönemde muhalefet partilerinin 'Dünya faiz artırıyor Türkiye neden faiz indiriyor' başlığıyla yoğun yıpratma politakalarıyla karşı karşıya kalan Merkez Bankası her defasında dünyada artan resesyon endişelerine vurgu yaparak reel sektörü destekleme açıklamasında bulundu.

ABD'de yaşanan iflas ve resesyon süreci, Fed'in agresif faiz artırımı politikalarının yan etkilerini gözler önüne serdi.

Goldman Sachs analistleri, 22 Mart'ta yapılacak olan Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında faiz artırımı yapılacağı beklentisinden vazgeçerek, bankacılık sisteminde yaşanan stres nedeniyle gelecek aylara dair belirsizlikler bulunduğuna işaret etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!