banner2

ABD'den Türkiye'ye bir tehdit daha: Konu bu kez turist taşıyan Rus yolcu uçakları...

ABD Ticaret Bakanlığı Türk ekonomisini ilgilendiren yeni bir dayatmayla sahnede. Bahane bu kez Rusya'dan Türkiye'ye turist taşıyan Boeing yolcu uçakları oldu.

Ekonomi 28.01.2023, 13:26 28.01.2023, 15:40
Abone ol
ABD'den Türkiye'ye bir tehdit daha: Konu bu kez turist taşıyan Rus yolcu uçakları...

Rus turistlerin kullandığı MIR Kart'ın yasaklanması için Türkiye'de bankalara baskı yapan ve bunda başarılı olan, aynı zamanda Türk işadamlarına 'Rusya ile ticaret yapmamaları' yönünde tehdit mektupları gönderen Amerikan yönetimi Ankara'ya yeni bir dayatmada bulundu. Konu bu kez Rusya'nın batılı şirketlerden kiralayıp kullanmakta olduğu yolcu uçakları...

Beyaz Saray yönetimi, Rus havayollarının kullandığı Amerikan yapımı uçakların Türkiye'ye inişlerine müsaade edilmemesini istedi. Wall Street Journal'de yayınlanan habere göre geçtiğimiz ay Türkiye'yi ziyaret eden ABD Ticaret Bakan Yardımcısı Thea Rozman Kendler, ülkesinin skandal tehditlerinden sonuncusunu Ankara'da yetkililere iletti. 

Thea Rozman Kendler

Rozman, Rusya ve Belarus'a sefer yapmakta olan uçaklara Türkiye'deki havalimanlarında yakıt ikmali yapanlar, yedek parça hizmeti sağlayanlar ve servis bakım hizmeti verenler hakkında hapis ya da para cezası gelebileceği tehdidinde bulundu. 

Bu tehdide dayanak olarak Joe Biden yönetiminin geçtiğimiz şubat ayında Rusya'ya yönelik yaptırımlar kapsamında hayata geçirdiği ihracat kısıtlaması gösteriliyor. ABD'de yürürlükte olan uygulamaya göre Amerika'da üretilen veya yüzde 25'ten fazlası Amerikan parçalarından oluşan ürünler, Ticaret Bakanlığı'nın izni olmadan Rusya ya da Belarus'ta kullanılamıyor. 

Rusya ve Belarus'ta bazı havayolu şirketleri ise sözkonusu kararın ardından filolarında bulunan kiralık Boeing uaklarını kullanarak İstanbul, İzmir, Antalya'ya seferler düzenlemeye devam etti. Amerikalılar bu uçuşların 2 bin 100'den fazla olduğunu belirtiyor. Suçlanmakta olan havayolları arasında Aeroflot, S7, Azur Air, Utair ve Belarus merkezli Belavia bulunuyor. 

Rusya'da sivil havayolu uçaklarının çoğu Boeing ya da Airbus ürünü ve İrlanda ile Bermuda'daki şirketlerden kiralanıyordu. WSJ'nin iddiasına göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz mart ayında uçak lisans numaralarının sürekli değiştirilmesine olanak sağlayan bir yasayı imzaladı ve bu durum bu araçların takip edilmesini zorlaştırıyor.

ABD'nin Türkiye'de Rus uçaklarına hizmet sağlayanlara yönelik tehdidi, Washington'un ticarî dayatmalarının son halkası niteliğinde. WSJ haberinde Türkiye'ye yoğun miktarda Rus turistin geldiğine ve Türk ekonomisinin bundan olumlu yönde etkilendiğine de dikkat çekiliyor.

2022 yılında Türkiye'yi 50 milyonu aşkın turist ziyaret etti, elde edilen gelir 45 milyar doları aştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!