ABD'de enflasyon yükseliyor! New York borsası nasıl kapandı? Yüksek faiz süper gücü resesyona sürüklüyor...

Salgın, Ukrayna'daki savaş, tedarik zinciri krizi dünyanın süper gücünü derin ekonomik buhrana sürüklüyor. Fed'in agresif faiz artırımları ABD'de resesyon paniği oluştururken, New York borsası, haftanın son işlem gününü yatay seyirle kapattı.

Ekonomi 21.05.2022, 01:39 21.05.2022, 02:03
Abone ol
ABD'de enflasyon yükseliyor! New York borsası nasıl kapandı? Yüksek faiz süper gücü resesyona sürüklüyor...

ABD'de yüksek enflasyon ABD Başkanı Biden'ı zor durumda bırakıyor. Geçtiğimiz günlerde, "enflasyonu indireceğiz" diyen Biden enflasyonun kabul edilemez beri seviyede olduğunu itiraf etmişti. Tüm bu gelişmeler New York borsasını da etkiledi. 

Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,03 artışla 31.261,90 puana çıktı. S&P 500 endeksi yüzde 0,01 artarak 3.901,36 puan olurken, Nasdaq endeksi yüzde 0,30 azalarak 11.354,62 puana geriledi.

ABD'DE PİYASALAR TEDİRGİN

Enflasyon ve büyüme odaklı endişelere rağmen haftanın son işlem gününe yükselişle başlayan endeksler, kapanışa doğru yatay bir seyir izledi.

YÜKSEK FAİZ NEDENİYLE RESESYON KORKUSU HAKİM

ABD'de yüksek enflasyonist baskılar ile ABD Merkez Bankasının (Fed) gelecek dönemde agresif faiz artırımına gitmesinin ekonomiyi resesyona sürükleyeceğine dair endişeler gündemdeki yerini korudu.

Yükselen resesyon korkuları, S&P 500 endeksinin ocak ayında kaydettiği rekor seviyeden düşüşünün gün içinde yüzde 20'yi görmesiyle hisse senetlerini kısa bir süre için "ayı piyasasına" itti.

FED UMUT POMPALADI

Fed yetkililerinin para politikasına ilişkin açıklamaları da yakından takip edilirken, St. Louis Fed Başkanı James Bullard bu yıl veya gelecek yıl bir resesyon öngörmediğini belirtti.

"2023 VEYA 2024'TE FAİZİ DÜŞÜREBİLİRİZ"

Stagflasyonu da bir senaryo olarak görmediğine işaret eden Bullard, enflasyonu kontrol altına almak zorunda olduklarını, bunun için 50 baz puanlık faiz artışının şimdilik iyi bir plan olduğunu aktardı. Bullard, enflasyonun kontrol altına alınması halinde 2023 veya 2024'te faiz oranlarının düşürülebileceğini kaydetti.

Öte yandan, Çin Merkez Bankasının (PBoC) 5 yıllık kredi faiz oranını yüzde 4,60'tan yüzde 4,45'e indirmesi, yatırımcılara küresel büyüme endişeleri konusunda geçici bir rahatlama sağladı.

"Ayı piyasası" terimi, yatırımcıların gelecek hakkında karamsar olduğu ve hisse senetlerindeki düşüşlerin devam etmesini beklediği dönemleri tanımlamak için kullanılıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!