banner2

ABD Başkanı Biden, İngiltere Başbakanı Truss'ın ekonomi politikasını eleştirdi

ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Liz Turuss'ın vergi indirim düşüncesini İngiltere'nin içişlerine karışmak istercesine bir 'hata' olarak nitelendirdi.

Ekonomi 16.10.2022, 14:20 16.10.2022, 14:35
Abone ol
ABD Başkanı Biden, İngiltere Başbakanı Truss'ın ekonomi politikasını eleştirdi

Son zamanlarda ekran karşısında yaptığı hastalıklı halleriyle dikkatleri çeken ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere'nin ekonomisini eleştirdi.

İngiltere Başbakanı Liz Truss'ın vazgeçtiği vergi indirimi planını "hata" olarak nitelendiren Biden, "Bunun hata olduğunu düşünen tek kişi ben değildim. Bu politikaya katılmıyorum fakat karar İngiltere'ye kalmış" dedi.

Doların gücünden endişe duymadığını ve ABD ekonomisinin çok güçlü olduğundan bahseden Biden, "Dünyanın geri kalanı için endişeleniyorum. Buradaki sorun, diğer ülkelerdeki ekonomik büyüme ve sağlam politika eksikliği" ifadelerini kullandı.

"YÜKSEK ORANDA BÜYÜMELİ BİR EKONOMİ SUNMAK İSTİYORUM" DEMİŞTİ

İngiltere Başbakanı Liz Truss, Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’ı görevden almasının ardından yerine eski Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt'ı atamıştı.

Truss düzenlenen basın toplantısında ekonomik büyüme konusundaki kararlılığını yineleyerek, "Düşük vergi, yüksek ücret, yüksek oranda büyümeli bir ekonomi sunmak istiyorum. Putin'in Ukrayna'daki saldırılarının devam etmesi nedeniyle küresel ekonomik koşulların kötüleşmesi de söz konusu" demişti.
Truss, hükümetin eylül ayında açıkladığı 'mini bütçe' düzenlemelerinin bazı bölümlerinin piyasaların beklediğinden daha ileri ve hızlı gittiğinin açık olduğunu belirterek, "Bu nedenle şu anda misyonumuzu yerine getirme şeklimiz değişmeli. Piyasalara mali disiplinimizin güvencesini vermek için şimdi harekete geçmeliyiz. Önceki hükümet tarafından planlanan kurumlar vergisindeki (yüzde 19'dan yüzde 25'e olan) artışın kalmasına karar verdim" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!