banner2

93 gündür su altında yaşayan profesör 10 yaş gençleşti! Hedef ise 100. günde karaya çıkmak

ABD'nin Florida eyaletinde yaşayan üniversite profesörü Joseph Dituri, su altında en uzun süre yaşama rekoru kırdı. Söz konusu rekoru kırmak için bir çeşit su altı otelinde yaşayan profesör, bir önceki rekor olan 73 günü geride bıraktı. Dituri, su altında tam 93 gün geçirdi. Atlantik Okyanusu'nun derinliklerinde 3 aydan fazla yaşayan adam bu sürede iddialara göre 10 yaş gençleşti.

Ekonomi 08.06.2023, 18:35 08.06.2023, 18:54
Abone ol
93 gündür su altında yaşayan profesör 10 yaş gençleşti! Hedef ise 100. günde karaya çıkmak

ABD'nin Florida eyaletinde yaşayan üniversite profesörü Joseph Dituri, geçtiğimiz günlerde 73 gün boyunca suyun altında yaşayarak ses getiren bir dünya rekoruna imza atmıştı. Dituri, bu başarısının ardından, hedefinin su altında 100 gün kalmak olduğunu duyurdu. 

SON TEKNOLOJİ BİR İLETİŞİM SİSTEMİ KULLANDI

Dituri'nin 73 gün boyunca su altında kaldığı ilk rekorunda son teknoloji bir iletişim sistemi kullanıldı ve ekip ile profesör arasında iletişim sağlandı. Profesörün su altında en uygun yaşam koşullarında yaşaması için, malzemeler en ince ayrıntısına kadar tek tek hesaplandı. 

Profesör eksiksiz hazırlıkların ardından, kendisine sağlanan ortamda 2014 yılında bir Fransız dalgıça ait olan 63 günlük su altı yaşam rekorunu tam 10 gün ile geçmeyi başarmıştı.

PROBLEMLERE HIZLI ÇÖZÜMLER ÜRETİLDİ

Dituri'nin 73 günlük rekor denemesi sırasında basınç farklılıkları, beslenme, hidrasyon ve sıcaklık dalgalanmaları gibi birçok problemle burun buruna geldi. Ancak ekip tüm sorunlara hızlı çözümler üretti. Profesörün rekor denemesi sırasında yalnızca fiziksel sağlığına değil, mental sağlığına da oldukça önem verildi. Su altındayken kendisini yalnız hissetmemesi için ona film izleme seçeneği bile sunuldu.

"100. GÜNDE SU ÜSTÜNE ÇIKMAYI PLANLIYORUM"

Su altındaki 73'üncü gününü 13 Mayıs'ta tamamlayan Dituri, sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Dituri paylaşımında; "İlk günden itibaren amacım gelecek nesillere ilham vermek, deniz altındaki yaşamı inceleyen bilim insanlarıyla röportaj yapmak ve insan vücudunun zor şartlarda nasıl işlediğini öğrenmek oldu" ifadelerini kullandı. 

Ayrıca 9 Haziran’da 'Project Neptune 100' projesinin 100'üncü gününde su üstüne çıkmayı planladığını belirtti. 

TAM 10 YAŞ GENÇLEŞTİ

Emekli bir deniz subayı da olan Joseph Dituri, şu ana kadar basınçlı ortamların insan vücudu üzerindeki etkilerini araştırmak için Atlantik Okyanusu'nun derinliklerinde 100 metrekarelik bir bölmede üç aydan fazla yaşamaya devam ediyor. 

Dituri, 73 günlük rekoru tam 93 güne çıkararak eşi benzeri görülmemiş bir başarıya imza attı. 

Profesör; çok iyi tanıdığımızı zannettiğimiz suyun ve gizemli su altında yaşamın aslında insan vücudu üzerindeki etkilerini bir bilimsel araştırma eşliğinde dünya tarihine not düşmek istiyor. Ve elde ettiği sonuçlara göre tam 10 yaş gençleşmiş durumda.

'TELOMERLERİ ARTIK YÜZDE 20 DAHA UZUN'

Dituri'nin bir süredir heyecanla takip edilen araştırması sırasında ona annesi ve erkek kardeşi de uzaktan eşlik etti.

Karaya geri döndükten sonra Dituri’nin hayati organlarını ve kromozomların ucuna bağlanan DNA dizisi olan telomerlerini ölçen sağlık görevlileri, bu organların araştırma öncesine göre yüzde 20 daha uzun olduğunu tespit etti.

UYKU KALİTESİ ARTTI

Bir diğer sonuç ise derin deniz uykusunun yararlı etkisine dairdi. Dituri, geceleri yüzde 60 ila 66 oranında derin REM uykusu geçirdi, kolesterol değerlerinde 72 puanlık bir düşüş meydana geldi. 81'inci günde annesi ve erkek kardeşinin kendisini ziyaret etmesi ise su altında zaman içerisinde gelişebilecek anksiyete ya da depresyon gibi durumların önüne geçti ve psikolojik açıdan Dituri hiçbir sıkıntı yaşamadı.

KÖK HÜCRELERİ 10 KAT ARTTI

İlgi çeken başka bir sonuç ise yaşlanmanın sonunu getirebilecek enli büyük önem taşıyan kök hücrelerle ilgiliydi. Ekip, Dituri'nin araştırma başlangıcına göre 10 kat daha fazla kök hücreye sahip olduğunu açıkladı.

İşte Dituri'nin vücudundaki değişimler:

  • Yaşlanmanın önüne geçebileceği düşünülen kök hücreleri 10 kat arttı.
  • REM uykusu yüzde 66'lara kadar ulaştı.
  • Kolesterol değerinde 72 puanlık düşüş yaşadı.
  • Hayati organları ve telomerleri yüzde 20 oranında uzadı.

Dituri, su altı gibi yüksek basınçlı bir ortamda yaşamanın insan vücudu üzerindeki etkilerini araştırırken kırılması zor bir dünya rekoruna ulaştı.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!