84 milyona kırmızı et müjdesi! Başkan 'hayırlı olsun' diyerek duyurdu

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, yaptığı açıklamada, ramazanda verilen 2 bin 500 lira destek ödemesinin yıl sonuna kadar uzatılmasını istediklerini söyledi. Tunç 'Tüm ruhsatlı mezbahalarda 2 bin 500 lira eğer üreticiye verilirse insanlar ucuz ete ulaşmış olur. Üreticinin zararı bu şekilde giderilmiş olur' dedi.

Ekonomi 09.05.2022, 14:53
84 milyona kırmızı et müjdesi! Başkan 'hayırlı olsun' diyerek duyurdu

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, ramazanda verilen 2 bin 500 lira destek ödemesinin yıl sonuna kadar uzatılmasını istediklerini söyledi. 

'2 BİN 500 LİRA ÜRETCİYE VERİLİRSE İNSANLAR UCUZ ETE ULAŞMIL OLUR'

Tunç "Tüm ruhsatlı mezbahalarda 2 bin 500 lira eğer üreticiye verilirse insanlar ucuz ete ulaşmış olur. Üreticinin zararı bu şekilde giderilmiş olur" dedi.

 'ET FİYATLARI YÜZDE 50-60 CİVARINDA ARTTI'

Tunç, kırmızı et üretiminin ülke gündeminde çokça konuşulan konulardan biri olduğunu ancak üreticinin her şart ve koşulda üretimine devam ettiğini belirtti. Üreticiden çıkan etlerin fiyatlarıyla oynandığına dikkati çeken Tunç, fiyat artışının da tüketiciye yansıdığını dile getirdi.

Tunç, gelir düzeyi düşük tüketicilerin de fiyatların yüksekliğinden şikayet ettiğini vurgulayarak "Yem, işletme maliyetleri, tüm girdilerde yüzde 100'ün üzerinde artış var. Et fiyatları yüzde 50-60 civarında arttı. İnanın biz geçen seneki yem fiyatlarından alalım, yine 50 liraya et satmaya razıyız ama ciddi anlamda girdi maliyetleri arttığından dolayı bunun altında eziliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

'KURBAN İLE İLGİLİ EN UFAK SIKINTIMIZ YOK'

Tunç, Kurban Bayramı öncesinde hayvan sıkıntısı yaşanmayacağına işaret ederek şunları kaydetti: "Kurbanla ilgili en ufak sıkıntımız yok. Elimizdeki sayılara, verilere baktığımızda Kurban Bayramı'nın rahat şekilde geçeceğini veriler bize söylüyor ama fiyatlar noktasında insanlar geçen seneki fiyatlardan kurbanlık alacağım dediği zaman bu biraz zor. Onun için kurbanlık hissesi için en düşük 2 bin 500 lira gibi bir rakam telaffuz ediliyor, belki biraz daha yukarı doğru olabilir."

Zincir marketlerin üretici birlikleriyle irtibata geçmeleri halinde ürünün daha ucuza mal edilebileceğini düşündüklerini dile getiren Tunç, "Zincir marketlere böyle bir teklifte bulunduk. İnşallah dönüş olursa vatandaşa daha ucuza kaliteli et yediririz diye düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!