banner2

8 bin x 10.400 TL! Emekli memura, asgari ücretliye ara zam formülü ortaya çıktı! SSK, Bağkur, 4C maaş hesaplama

Emeklilere yapılan 2 bin TL'lik zammın ardından en düşük emekli aylığı 7 bin 500 TL'ye ulaşmıştı. Şimdi de memur ve memur emeklilerine yapılacak temmuz zammı gündemde. Dip maaşa göre yapılacak bu zamda detaylar netleşmeye başladı.

Ekonomi 27.03.2023, 15:47
Abone ol
8 bin x 10.400 TL! Emekli memura, asgari ücretliye ara zam formülü ortaya çıktı! SSK, Bağkur, 4C maaş hesaplama

7 bin 500 TL'ye ulaşan emekli maaşları Nisan ayında bayram ikramiyleri ile birlikte emekli vatandaşların hesaplarında olacak. Lakin bir de işin memur emeklisi boyutu var. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, temmuz ayında cepleri rahatlatacak bir zam hazırlığında olduklarının sinyalini vermişti. Peki, kök maaş hesabına göre memur emeklisi maaşlarına ne kadar zam gelecek? İşte konuya ilişkin son bilgiler...

EN DÜŞÜK MAAŞ 7 BİN 500 TL

En düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL'ye ulaşmasının ardından bu hususta yeni bir zam hazırlığı beklenmiyor. 

7.500 TL'nin altındaki tüm maaşlar ise yeni yasanın Meclis'ten geçmesinden sonraki ilk ödeme döneminde, bu rakama tamamlanacak. Bu da takvimde Nisan ayını işaret ediyor.

KÖK MAAŞ DETAYI 

Yapılan taban maaş artışı emekli vatandaşlara bir destek olarak sunuluyor ve giderler Hazine tarafından karşılanıyor. Bu nedenle emeklilerin kök maaşları değişmiyor. Örneğin kök maaşı 4.000 TL olan bir emekli için taban maaş 5.500 TL olarak uygulanıyordu. Şimdi bu rakam 7 bin 500 TL'ye ulaştı.

Emeklinin alacağı maaş son zamla 7.500 TL'ye çıktı. Temmuz ayında yapılacak artış emekli için 4.000 TL'lik kök maaşa göre yapılacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!