Yandex Metrica

Sitede Ara

7'den 70'e ihtiyaç sahiplerine geri ödemesiz destek! Aylık ödemeler 4 bin TL'yi geçiyor! İşte az bilinen çok önemli olan destekler..

7'den 70'e ihtiyaç sahiplerine geri ödemesiz destek! Aylık ödemeler 4 bin TL'yi geçiyor! İşte az bilinen çok önemli olan destekler..

Devlet tarafından gelir düzeyi düşük vatandaşlar için birçok kalemde destek ödemesi yapılıyor. Devlet başkasının bakımına muhtaç yoksul ya da kimsesi olmayanlara, yaşlılara, hastalara, asker ailelerine, asker çocuğuna, yetime, doğum yapanlara, eşi vefat edene destek ödemesi yapıyor. Tamamen geri ödemesiz olan bu destekler belli periyotlarda ya da aylık olarak vatandaşların hesabını yatırılıyor.

Ekonomi

23.01.2024, 20:44

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla sağlanan destekler düzenli olarak yapılıyor. Sadece kimlik kartıyla başvuru yapılabilen ödemeler için ‘Alo 144 Sosyal Yardım Hattı’ndan ve sosyal yardımlaşma vakıflarından detaylı bilgi almak mümkün. 

İntikam yemini! İsrail'in Yemen'e saldırısı ortalığı yangın yerine çevirdi: Saldırılar peş peşe geliyor İntikam yemini! İsrail'in Yemen'e saldırısı ortalığı yangın yerine çevirdi: Saldırılar... Haberi Görüntüle

2022 AYLIĞI 

Bu kapsamda 5 çeşit aylık bağlanıyor. Bunlar; yaşlı aylığı (65 yaş aylığı), yüzde 40-69 arası engelli aylığı, yüzde 70 ve üzeri engelli aylığı, 18 yaş altı engelli yakını aylığı ve silikozis aylığı. Bu aylıkları almak için muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor. 

Muhtaçlık değerlendirmesi; hanedeki bireylerin gelir, servet ve harcamaları dikkate alınarak yapılıyor. Bu hesaplamada hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelirin, asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden (2023 için 2 bin 835 lira) az olması gerekiyor. Bu değerlendirmede ikamet edilen konut hesaplamaya dahil edilmiyor. Yaşlılara 1.997 lira, engellilere 1.594-2 bin 392 lira arasında ödeme yapılıyor. Silikozis hastalarına yapılan ödeme de 3 bin 445-4 bin 388 lira arasında.

Dolar yükseliş trendinde! Dolar haftanın ikinci gününe nasıl başladı? İşte 16Temmuz 2024 güncel döviz kurları... Dolar yükseliş trendinde! Dolar haftanın ikinci gününe nasıl başladı? İşte... Haberi Görüntüle

3294 SAYILI YARDIM 

Şartlı eğitim yardımı da deniyor. Ödeme tutarı ilkokula giden kız çocukları için aylık 100 lira, erkek çocukları için 90 lira. Ortaöğretimde ise erkek öğrenciye aylık 130 lira, kız öğrenciye aylık 150 lira ödeniyor. Ödemeler 2 aylık olarak PTT hesaplarına yatıyor. Yardım için ailenin sosyal güvencesinin olmaması gerekiyor.

2024 torba yasa Meclis'e geldi: Ev kadınlarına emeklilik, 3600 ek gösterge, taşerona kadro... 2024 torba yasa Meclis'e geldi: Ev kadınlarına emeklilik, 3600 ek... Haberi Görüntüle

ÇOKLU DOĞUM YARDIMI 

Muhtaç ailelere ikiz, üçüz gibi çoklu doğum sonrasında 0-24 ay arası çocukların bakımı için çocuk başına 400 lira ödeme yapılıyor. Ödemeler 2 ayda bir yatırılıyor. Yardım en fazla 24 ay sürüyor. Aylık gelir 2 bin 835 lira altında olmalı.

Fiyatlar uçuşa geçti müşteriler azaldı! Sinek avlayan restoranlara indirim çağrısı Fiyatlar uçuşa geçti müşteriler azaldı! Sinek avlayan restoranlara indirim çağrısı Haberi Görüntüle

DOĞUM YARDIMI 

Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar içinse 600 TL tutarında bir defaya mahsus ödeniyor. Başvurular, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezleri’ne yapılıyor. Ödeme 1 ay içinde yatıyor ve PTT’den çekiliyor.

Dolarda faiz etkisi: Tüm dengeler değişiyor! 9 lira birden... 18 Temmuz 2024 güncel döviz fiyatları Dolarda faiz etkisi: Tüm dengeler değişiyor! 9 lira birden... 18... Haberi Görüntüle

İŞ GÖRÜŞMESİ İÇİN YARDIM 

İşe yönlendirme yardımı da denir. 18-55 yaş aralığındaki vatandaşlara iş görüşmelerine giderken yol parası, tıraş ücreti gibi harcamaları yapması için verilen 850 liralık yardımlardır. Yılda en fazla 3 defa veriliyor.

Elektrik desteği: Sosyal yardım programlarından faydalanan ihtiyaç sahibi hanelere başvuru yapmadan 75-150 kilovatsaatlik destek sağlanıyor.

Doğalgaz desteği: İhtiyaç sahibi ailelere bulundukları illere göre 900-2 bin 500 lira arasında ödeme yapılıyor.

EŞİ VEFAT ETMİŞ KADINLARA YARDIM 

Eşi vefat eden ve SGK’sı olmayan muhtaç kadınlara aylık 500 TL olmak üzere iki ayda bir 1.000 TL tutarında yardım aktarılıyor.

65 yaş aylığı, engelli ve evde bakım maaşı alanlara müjde: Bakanlık resmen duyurdu: Ödemeler hesaplara yatıyor 65 yaş aylığı, engelli ve evde bakım maaşı alanlara müjde:... Haberi Görüntüle

EVDE BAKIM YARDIMI 

Engellilerin bakımını üstlenen akrabasına yapılan ödemedir. Bu aylığın alınabilmesi için engel oranının en az yüzde 50 ve ‘ağır engelli’ ibaresi bölümünün ‘evet’ olarak işaretlenmesi gerekiyor. Ayrıca kişi başına düşen gelir 5 bin 670 liranın altına olmalı. Aylık 4 bin 336 lira olan yardım için başvuru, ikametgahın bulunduğu yerdeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne yapılıyor.

Emekliye fıstık gibi müjde! Talimat verildi: O tarihten itibaren hesaplara 40 bin TL yatırılacak Emekliye fıstık gibi müjde! Talimat verildi: O tarihten itibaren hesaplara... Haberi Görüntüle

GSS YARDIMI 

 Hanedeki kişi başına düşen geliri 3 bin 336 liranın altında olanların primini (400 lira) devlet ödüyor. Gelir tespiti için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapılmalı.

Sigaraya zam geldi! BAT ve TT grubu tütün içenler dikkat! Tam tamına... Sigaraya zam geldi! BAT ve TT grubu tütün içenler dikkat!... Haberi Görüntüle

ASKER AİLESİNE YARDIM 

 Aylık 400 TL olan ödeme 2 ayda bir 800 TL olarak PTT’ye yatırılıyor. Başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na.

Sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi asker ailesinin çocukları için de iki ayda bir 350 lira ödeniyor.

Emekliye fıstık gibi müjde! Talimat verildi: O tarihten itibaren hesaplara 40 bin TL yatırılacak Emekliye fıstık gibi müjde! Talimat verildi: O tarihten itibaren hesaplara... Haberi Görüntüle

SSPE HASTALARINA YARDIM 

Bu yardımdan muhtaç olduğu tespit edilen, tüberküloz ve SSPE hastalığından muzdarip kişiler yararlanabiliyor. Bu kişilere düzenli olarak aylık 4 bin 336 lira ödeniyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading