banner2

7500 TL maaş alan emeklilere müjde! Emeklilere bayram zammı geliyor! Yeni bayram ikramiyelerinin ne kadar olacağı belli oldu!

Milyonlarca kişinin merakla beklediği emekli zammı konusunda yeni gelişmelerle ilgili haberler gelmeye başladı. Mayıs ayı enflasyon verileri 5 Haziran'da açıklanacak ve bu verilerle birlikte SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'ndan emekli olan memurlar için net zam oranı belli olacak. Emekli maaşlarına yapılacak zam için refah payı ve yüzde 45'lik kademeli bir artış hesaplaması en olası seçenekler arasında değerlendiriliyor.

Ekonomi 06.06.2023, 10:49 06.06.2023, 11:13
Abone ol
7500 TL maaş alan emeklilere müjde! Emeklilere bayram zammı geliyor! Yeni bayram ikramiyelerinin ne kadar olacağı belli oldu!

Yeni hükümet ve milletvekilleri, emeklilerin zam taleplerini ele alacakları ilk toplantılarını yapacaklar. Temmuz ayında açıklanacak olan zam oranı öncesinde, Mayıs ayı enflasyon rakamlarının ne olacağı merak ediliyordu. Bu rakamlar, son 5 aydaki enflasyon artışını netleştirerek emekli maaşlarına yansıtılacak.

YENİ ZAM ORANLARI İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILIYOR 

Kamu işçisi maaşları, emekli zamlarında referans alınacak. SGK ve Bağ-Kur emeklileri, refah payı hariç doğrudan enflasyon oranında zam alacaklar. Memur emeklilerinin maaşları ise enflasyon farkı ve yüzde 6 toplu sözleşme zammıyla artırılacak. Ayrıca refah payı, emekli maaşlarının tamamını yükseltecek bir etkisi olacak. Merkez Bankası'nın piyasa katılımcıları ve ekonomistlerin beklentileri doğrultusunda, 6 aylık enflasyon rakamlarının yüzde 20-23 aralığında olması bekleniyor. Ancak refah payı da göz önünde bulundurulduğunda, yılın ilk 6 ayında kamu işçilerine verilen yüzde 45'lik zam oranı da masada değerlendirilecek.

ENFLASYON ORANINA GÖRE MAAŞLAR BELİRLENECEK 

Geçtiğimiz aylarda en düşük emekli maaşları 7.500 Türk Lirası'na yükseltilmiş ve bu durum, daha yüksek maaş alan emeklilerle arasındaki makasın kapanmasına neden olmuştu. Bu farkı gidermek amacıyla, Temmuz zammı için kademeli bir artış formülü uygulanacak. Temmuz döneminde, 6 aylık enflasyon oranına ek olarak refah payı da dikkate alınarak yeni maaşlar belirlenecek. Bu kapsamda, daha düşük maaş alan emeklilere daha yüksek zam oranları verilecek ve yüksek maaş alanlar ise kayıplar yaşamayacaklar.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİNDE ARTIŞ

Ayrıca emekli bayram ikramiyesi konusu da gündemde yer alıyor. Ramazan Bayramı öncesinde emekli bayram ikramiyesi tutarı 1.100 Türk Lirası'ndan yüzde 82 artışla 2.000 Türk Lirası'na yükseltildi. Mart ayında emeklilik başvurusu yapan ve maaşları bağlanan emeklilere bu tutar ödendi. Henüz maaş bağlanma işlemleri tamamlanmayan kişilere ise ödemelerin tamamlandıktan sonra yapılması planlanıyor. Bayram ikramiyesinin 2.500-3.000 Türk Lirası aralığına yükseltilmesi bekleniyor. Bu durumda, bayram ikramiyesinde yüzde 50'lik bir zam gerçekleştirilmiş olacak ve 2023 yılı içindeki zam oranı yaklaşık olarak yüzde 173 olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!