7'den 70'e tüm vatandaşları sevince boğan haber! Ödemeler erkene alındı: Banka hesaplarına yatırılacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni dönemde de geliştirmiş olduğu sosyal yardım modelleri aracılığı ile ihtiyaç sahibi ailelere ulaşmaya devam ediyor. Bu kapsamda normal şartlarda bayram sonrasında yapılması gereken SED ödemelerini erkene çektiğini duyuran bakanlık, ilgili hizmetinin ayrıntılarını kamuoyu ile paylaştı. İşte detaylar...

Ekonomi 05.05.2022, 15:56
7'den 70'e tüm vatandaşları sevince boğan haber! Ödemeler erkene alındı: Banka hesaplarına yatırılacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan sosyal yardım modellerinden birisi olarak karşımıza çıkan SED ödemeleri, ihtiyaç sahibi ailelerin eğitim gören çocuğunu ya da çocuklarını kapsamaktadır. Bu yardım ailenin muhtaçlık durumunun devam edip etmemesine göre dönemlik olarak ya da devamlı olarak ailelere ulaştırılmaktadır.

1611 TL HESAPLARA YATIRILIYOR

Yeni yılın başı itibari ile zamlanmış olan asgari ücret ve açıklanan yıllık enflasyon verileri ışığında zamlanmış olan SED ödemeleri, 1611 TL olarak hesaplara aktarılmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, söz konusu ödeme tutarlarının toplamda 237 milyon TL’yi bulduğunu ve ilgili ödemelerin bayram öncesinde hesaplara geçtiğini bildirdi.

DESTEKTEN KİMDEN YARARLANABİLİYOR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan SED ödeme hizmetinden, ihtiyaç sahibi olan ailelerin çocukları yararlanabilmektedir. Hane içi kişi başına düşen ortalama gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden az olması, söz konusu ödeme hizmetine başvuru yapılabilmesi için yeterlidir.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Yeni dönemde çeşitli faktörler çerçevesinde giderek ağırlaşan gündelik hayat şartlarına karşın çocuğunun veya çocuklarının eğitim masraflarını karşılamakta zorlanan ve bu neden ile de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan SED yardımından yararlanmak isteyen vatandaşların Sosyal Hizmet Müdürlüklerine veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!