banner2

500 TL ve 1000 TL'lik banknot çıkacak mı? Paradan sıfır atılacak mı? Merkez Bankası Başkanı açıkladı!

Türk Lirasından sıfır atılması ve 500 TL'lik banknot basılmasına ilişkin iddiaları değerlendiren Merkez Bankası Başkanı Erkan iddialara ilişkin net cevaplar verdi. Peki, 500 TL ve 1000 TL'lik banknot çıkacak mı? Paradan sıfır atılacak mı? Merkez Bankası Başkanı açıkladı!

Ekonomi 03.10.2023, 19:22 03.10.2023, 19:53
Abone ol
500 TL ve 1000 TL'lik banknot çıkacak mı? Paradan sıfır atılacak mı? Merkez Bankası Başkanı açıkladı!

Son zamanlarda 500 TL ve 1000 TL'lik banknotların basılacağına yönelik iddialar giderek artarken Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan, söz konusu iddilara net bir cevap verdi. Peki, 500 TL ve 1000  TL'lik banknot çıkacak mı? Paradan sıfır atılacak mı? Merkez Bankası Başkanı açıkladı!

Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan, 500 TL ve 1000 TL'lik banknotların basılması konusunda henüz bir karar verilmediğini açıkladı. Erkan, "Bu konuda herhangi bir çalışmamız yok." diyerek net bir şekilde yeni banknot basılmasına yönelik çalışmanın olmadığının altını çizdi. 

Erkan, paradan sıfır atılması konusunda da bir açıklama yaptı. Erkan, "Paradan sıfır atılması, enflasyonla mücadelede etkili bir yöntem değildir. Bu nedenle, şu anda bu konuda bir çalışmamız yok" dedi.

Merkez Bankası Başkanı Erkan'ın açıklamaları, 500 TL ve 1000 TL'lik banknotların yakın zamanda basılmayacağını gösteriyor. Ancak, ihtiyaç duyulması halinde bu banknotların basılması gündeme gelebilir.

Erkan'ın paradan sıfır atılması konusundaki açıklaması ise, bu yöntemin enflasyonla mücadelede etkili olmadığını gösteriyor. Bu nedenle, şu anda bu konuda bir çalışma yapılmadığı belirtiliyor.

500 TL VE 1000 TL'LİK BANKNOT ÇIKACAK MI?

Enflasyon Raporu'nun sunumunda bir gazeteci Erkan'a "Son dönemde özellikle 200 liralık banknotların çok dolaşımda olduğunu biliyoruz. Yeni ve daha yüksek tutarlı banknotların basılması gündemde mi?" sorusunu yöneltti.

Söz konusu soruya kısa ve net bir cevap veren Erkan, "Daha yüksek banknot üzerinde şu anda çalışmıyoruz. Enflasyonla mücadeledir hedefimiz. Yüzde 5 enflasyon hedefini değiştirmeyeceğiz" dedi.

PARADAN SIFIR ATILACAK MI? 

Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan, kamuoyu tarafından en çok merak edilen sorulardan biri olan paradan sıfır atılması mevzusunda ise "Şu an gündemimizde ne sıfır atma ne de 500 liralık banknot basma vardır." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!