banner2

50 YAŞINA GELENE EMEKLİLİK YOLU AÇILDI: 1999-2000-2005 sigorta girişiniz varsa... Sadece yaş sınırı aranıyor! Emeklilik yaşını kaçıranlar dikkat

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasının yürürlüğe girmesinden sonra, vatandaşlar kademeli emeklilik ile ilgili araştırmalarını sürdürüyor. Peki erken emeklilik nasıl mümkün olacak? Kademeli emeklilik olacak mı? İşte ayrıntılar...

Ekonomi 25.05.2023, 15:46 25.05.2023, 16:37
Abone ol
50 YAŞINA GELENE EMEKLİLİK YOLU AÇILDI: 1999-2000-2005 sigorta girişiniz varsa... Sadece yaş sınırı aranıyor! Emeklilik yaşını kaçıranlar dikkat

Küçük pürüzlerle EYT yasasından faydalanamayan vatandaşlar, erken emekli olmanın yollarını araştırmaya devam ediyor. Peki EYT dışında kalanlar nasıl kademeli emeklilikten faydalanacak? 

KADEMELİ EMEKLİLİK

EYT yasasının ardından küçük pürüzler nedeniyle emeklilik hakkını kaçıran vatandaşlar için kademeli emeklilik şansı ortaya çıkacak. Kısmi emeklilik ile ilgili kadınlara 58, erkeklere 60 yaş şartı aranacak. Emeklilik şartı 1999 senesi öncesine dönerse 3600 prim gününü dolduran çalışanlar 50-55 yaş aralığında emekli olabilecekti. Ancak EYT yasasıyla birlikte emekli olma hakkını 1 günle kaçıran vatandaşlar 17 sene daha çalışmak zorunda kalıyor. Yaşa takılan vatandaşlara 2023 senesinin başından itibaren kademeli emeklilik hakkı verilmesi ile ilgili talepler devam ediyor ancak bu konu ile ilgili resmi bir çalışma henüz başlatılmadı. 

EYT yasasından faydalanamayan vatandaşlarda ilk işe giriş tarihinin 2000 senesi sonrası olanlar kendileri ile ilgili de yeni bir düzenleme yapılmasını bekliyor. 9 Eylül 1999 senesinden sonra, 2000-2008 arası ve 2008 senesi sonrasında işe giren vatandaşlar için kademeli emeklilik durumları ilerleyen günlerde gündeme gelebilir. Bu konu ile ilgili ilk düzenlemenin Bağ Kurlu vatandaşa yapılması bekleniyor. Küçük esnaf ve çiftçiler için prim gün şartının 9 bin günden 7 bin 200 güne düşmesi bekleniyor. Kuaför, manav, bakkal, tesisatçı, pazarcı, marangoz, terzi vatandaşlar ise 5 sene daha az prim ödeyerek emeklilik hakkı kazanacak. Kendi hesabı için çalışan doktor, eczacı, avukat, gibi mesleklerde çalışanların da isteğe bağlı sigorta ödeyenler kapsamında değerlendirilmesi bekleniyor. 

BAĞKUR PRİM GÜNÜNÜN DÜŞMESİ BEKLENİYOR

Bu düzenlemelerle birlikte Bağ Kur prim gününün 4 bin 500 güne düşmesi bekleniyor. Bu sayede Bağ Kurlu vatandaşlar 900 gün avantaj elde etmiş oluyor. EYT'li olan ancak 9 bin prim gününün tamamlayamayan vatandaşlar için de erken emeklilik yolunun açılması bekleniyor. Bağ Kurlu erkek esnaflar EYT kapsamında 7 bin 200 prim gününü tamamlamasıyla birlikte emekli olma şansı yakalayacak. 

KADINLARA EMEKLİLİK HAKKI 

Bir diğer düzenleme de kadınlar için olacak. Kadınlara emekli olmaları için hem yaş hem de prim desteği verilmesi bekleniyor. Ev hanımlarının emeklilik sigortalarının üçte biri ise devlet tarafından karşılanacak. İsteğe bağlı sigorta ödeyenler her ay en az brüt asgari ücret üstünden yüzde 32 oranında prim ödemesi yapıyor. 10 bin 8 TL olan brüt asgari ücret için isteğe bağlı sigorta ödemesi 3 bin 202 TL 56 kuruş olarak belirleniyor. Bu düzenlemeyle birlikte ev hanımlarının sigorta primlerinin bin 67 TL 52 kuruş tutarını devlet ödeyecek. Bu şekilde senelik 12 bin 810 TL prim desteği verilmiş olacak. Bağ Kurlu vatandaşın emeklilik prim gün şartı düşecek. Önümüzdeki günlerde kadınlara yaş için de bir avantaj sağlanması bekleniyor. Aynı zamanda çocuk sayılarına göre yaş şartının geriye çekilmesi de iddialar arasında yer alıyor. Aynı zamanda ağır işlerde çalışan vatandaş için yıpranma payı, kadınlar için çocuk süresi ve askerlik borçlanması da yapılabiliyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!