banner2

50 YAŞ ALTINDA EMEKLİ olunabilecek! Prim ve yaş şartı tamamen değişti: İşte yeni emeklilik sistemi…

Türkiye'deki milyonlarca çalışan emeklilik hayali kuruyor. Özellikle 1999-2008 arası girişliler emekli olmanın yollarını araştırıyor. İşte erken emeklilik detayları...

Ekonomi 27.05.2023, 01:03 27.05.2023, 01:24
Abone ol
50 YAŞ ALTINDA EMEKLİ olunabilecek! Prim ve yaş şartı tamamen değişti:  İşte yeni emeklilik sistemi…

Çalışan milyonlarca vatandaş EYT düzenlemesine takıldığı için emekli olamadı. Erken emeklilik hayali kuran pek çok vatandaş EYT ile bu fırsatı yakaladığını düşündü ancak EYT’de kademeli prim uygulaması ile mağduriyetlerin ortaya çıkmasının ardından devlet yeniden düğmeye bastı. Yeni emeklilik sistemi ile artık milyonlarca kişinin mağduriyeti bitecek. Çünkü EPT’li, staj ve çıraklık mağduru, Bağ-kurlu için emeklilik sistemi sil baştan değişiyor. Erken emeklilik treni yeniden geliyor. Bu defa emeklilik şansını kaçırmayın. Çünkü 1999-2000-2005 yılları arasında SGK’lı olanlara 50 yaş altı emeklilik hakkı geldi. Herkesin beklediği bu haberi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin verdi. Yeni emeklilik sistemi ile mağduriyeti süren bir çok vatandaşın emeklilik imkanına kavuşması planlanıyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdesini duyurmasının ardından TBMM'de kabul edilerek yasalaşan EYT düzenlemesi ile erken emeklilik milyonlarca vatandaş için emeklilik yolunu açmıştı. EYT yasası ile Milyonlarca kişi emeklilik dilekçesi verse de bazı kişiler ise mağdur duruma düştü. Özellikle staj ve çıraklık mağdurları, EYT'de prime takılanlar ve bağ-kurlular yeni bir düzenleme beklentisi içine girmişti. Erken emeklilik düzenlemesi ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den çok önemli bir açıklama geldi. Kademeli emeklilik sayesinde milyonlarca kişiye yeniden emeklilik yolu açılırken emeklilik sistemi sil baştan değiştirecek yeni bir reform da geliyor. Bu yeni sistem sayesinde özellikle EPT'liler, staj ve çıraklık mağdurları, bağ-kurlular ve ev hanımları erken emeklilik hakkını yakalayacak. Yani EYT treni yeniden geliyor. Bu defa treni kaçırmayın şartları dikkatlice inceleyerek başvuru imkanını siz de yakalayın. Özellikle 1999-2000-2005 yılları önemli. Bu tarihler aralığında sigorta girişi olanlar 50 yaş altı emekli olabilecek. TBMM'den geçen düzenlemedeki bazı şartlara takıldığı için emekli olamayan çok sayıda vatandaş kademeli emeklilik yollarını araştırıyor. 

KADEMELİ SİSTEMİ İLE ERKEN EMEKLİLİK İMKANI

Milyonlarca çalışan emekli olmanın hayallerini kurarken TBMM'den geçen EYT yasası ile bu hayallerini gerçekleştireceğini düşünmüştü. Geçtiğimiz Şubat ayı sonunda TBMM’den geçmiş ve Cumhurbaşkanı imzası ile yasalaşarak yürürlüğe girmişti. Ancak EYT kapsamı dışında kalan vatandaşların mağduriyeti de son dönemlerde çok konuşuluyordu. EYT'de kapsam dışı kalan vatandaşlar artık kısmı emeklilik sayesinde erken emekli olma imkanına sahip olacak. Erken emeklilik hakkı staj ve çıraklık mağdurlarına, 1999 sonrası SGK girişi olanlara, Bağ kurlulara, ev hanımlarına ve prime takılanlara yarayacak. Hükümet yeni dönemde emeklilik sisteminde önemli değişiklikler yaparak emeklilik hayalleri kuranları sevindirecek. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!