banner2

4a, 4b, veya 4c'liler için kritik tarih: Bu tarihten önce SGK'lı olduysanız dikkat!

SGK bünyesinde 4a, 4b, veya 4c'liler için kritik tarih belli oldu. İşte emekliliğe hak kazanacak emekli adaylarının sigorta başlagıç tarihi ve ödemeleri gereken prim gün sayısı

Ekonomi 18.07.2022, 21:10
Abone ol
4a, 4b, veya 4c'liler için kritik tarih: Bu tarihten önce SGK'lı olduysanız dikkat!

Çalışma hayatına sigortalı olarak uzun seneler devam eden vatandaşlar erkenden emeklilik olma şansını yakalayabilir. Emeklilik tarihleri ile ilgili olarak son detaylar ortaya çıkmaya başladı. 
SGK'da yer alan sigorta kolları bağlamında sigorta başlangıç tarihi, yaş ve prim gibi nedenlere bakılarak emeklilik hesaplaması yapılıyor. Buna göre Sigorta başlangıç tarihi 9 Eylül 1999 tarihinden evvel olan sigortalı vatandaşlar 15 senelik hizmet zamanını 3600 prim gününü tamamlamaları durumunda emekli olmaya hak kazanabilecek.

3600 PRİM GÜNÜ İLE EMEKLİLİK

Bu kapsamda emekli olmak isteyen vatandaşların SSK, Bağ Kur ya da emekli sandığı kapsamında rastgele bir sigorta koluna kayıtlı olması yeterli. SGK içeriğinde 4a, 4b, ya da 4c, kapsamında bir sigorta koluna kayıtlı olan çalışanın 3600 prim günü ile emekli olması sağlanıyor. 1999 senesi ve evvel sigorta kollarından birine dahil olmuş vatandaşlar 15 senelik sigortalılık zamanını karşılamaları durumunda erken emekli olabilecek.

CİNSİYETE GÖRE YAŞ HADDİ DEĞİŞİYOR

Ancak kadın ve erkek sigortalılarda bu yaş şartları da değişiyor. Sigorta başlangıç tarihlerine göre 3600 günden emeklilik hayali kuran vatandaşlar şartları gerçekleştirdiği takdirde 9 Eylül 1999 tarihi ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında her iki esas koşulu da sağlamış olarak emekli olabiliyor. Buna göre söz konusu şartlar gerçekleşmiş olduğu takdirde kadınlarda 54, erkeklerde ise 55 yaş emeklilik için şart koşuluyor .

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!