banner2

4a, 4b ve 4c'den sigortalı olanlar için erken emeklilik müjdesi: Müracaat eden erken emeklilikten faydalanabilecek

Nasıl erken emekli olurum? sorusu çalışan milyonlarca kişinin gündeminde ilk sırada. Peki erkenden emekli olmanın yolu var mı, yok mu? SGK tarafından yapılan açıklamaya göre  erken emeklilik bazı durumlarda mümkün. Peki nedir bu durumlar? İşte yanıtı

Ekonomi 15.08.2022, 19:55 16.08.2022, 18:57
Abone ol
4a, 4b ve 4c'den sigortalı olanlar için erken emeklilik müjdesi: Müracaat eden erken emeklilikten faydalanabilecek

Milyonlarca çalışan vatandaşın her dönemde gündeminde yer alan erken emeklilik gerçekten mümkün mü? Sosyol Gücenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan açıklamaya göre  erken emeklilik bazı durumlarda mümkün olabiliyor. 

NASIL ERKEN EMEKLİ OLUNUR?

Bu noktada yaş haddinden emeklilik, malulen emeklilik gibi özel koşullar öne çıkıyor. Peki 48-49-50-52 yaşında emeklilik mümkün mü? Şartları neler? Kimler erken emekli olabilir? Hangi hallerde emeklilik öne çekilir? Hizmet borçlanması nedir? İşte emeklilik hayali kuran vatandaşlar için erken emeklilik koşulları...

HİZMET BORÇLANMASI İLE MÜMKÜN

Hizmet borçlanması ile erken emekli olunabiliyor. 2008 yılında yapılan değişiklik ve yürürlüğe giren yeni mevzuat ile birlikte bazı kişiler borçlanma süreleri netleştirildi.

5510 sayılı Kanunun hizmet borçlanmalarına ilişkin hükümleri, 2008 yılı Ekim ayı başı itibariyle yürürlüğe girdi. Söz konusu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerine tabi sigortalılar ile bunların hak sahiplerinin borçlanabilecekleri süreler açıklandı.

HİZMET BORÇLANMASI ŞARTLARI

- 5510 sayılı Kanunun 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamında sigortalı sayılanlar,

- 2008 yılı Ekim ayı başından sonra ilk defa 5510 sayılı Kanunun 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar,

- 5510 sayılı Kanunun 5 inci maddesi gereğince haklarında bazı sigorta kolları uygulananlar, EYT şartsız 48,49,50 yaşında emeklilik! 4a, 4b,4c sigortalılar! SGK’ya hemen yarın başvurun erken emekli olun!

- İsteğe bağlı sigortalılar, ile bunların hak sahipleri, 5510 sayılı Kanunun 41'inci maddesi hükümleri gereğince borçlanma kapsamında olan sürelerinin tamamını veya bir kısmını borçlanabileceklerdir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!