banner2

49-55 yaşa emeklilik piyangosu vurdu: O tarihlerde giriş-çıkışınız varsa prim şartı geri çekilecek

Bağ-Kur prim gün şartının 9000'den 7200'e düşürülmesini öngören düzenleme, özellikle küçük esnaf için büyük bir fırsat sunuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu düzenleme yaklaşık 1 milyon Bağ-Kur sigortalısını etkiliyor. Cumhurbaşkanımızın talimatını titizlikle uygulayacağımız" diyerek hükümetin bu önemli adımına vurgu yaptı.

Ekonomi 03.10.2023, 10:38 03.10.2023, 10:51
Abone ol
49-55 yaşa emeklilik piyangosu vurdu: O tarihlerde giriş-çıkışınız varsa prim şartı geri çekilecek

Türkiye'de, milyonlarca Bağ-Kur sigortalısını yakından ilgilendiren önemli bir gelişme gündemde. Önümüzdeki dönemde Meclis'e sunulması planlanan bir düzenleme ile Bağ-Kur prim gün şartı, 9000'den 7200'e düşürülecek. Bu düzenleme, özellikle küçük esnaf için büyük bir adım olarak kabul ediliyor ve sektör temsilcileri tarafından olumlu bir şekilde karşılanıyor. 

İşte, 5 yıl erken emeklilik imkanı sunacak olan bu düzenleme hakkında merak edilenler...

1 MİLYON ESNAFA 5 YIL KAZANÇ

Türkiye'de büyük bir heyecanla beklenen düzenleme, milyonlarca Bağ-Kur sigortalısını doğrudan etkileyecek bir niteliğe sahip. Hükümetin yakın gelecekte Meclis'e sunmayı planladığı bu önemli düzenleme ile Bağ-Kur prim gün şartı, 9000'den 7200'e indirilecek. 

Bu değişikliğin en büyük faydalanıcıları ise hiç kuşkusuz küçük esnaf ve işletmeciler olacak. 

İşte bu önemli düzenleme ile ilgili detaylar...

KÜÇÜK ESNAF 1800 GÜN KAZANACAK

Bağ-Kur prim gün şartının 9000'den 7200'e düşürülmesi, küçük esnaf için önemli bir avantaj sunacak. Yeni düzenlemeye göre, bu avantajdan yararlanabilecek küçük esnaf, işletmelerinde '10 ve altı kişi çalıştıran' olarak sınıflandırılacak.

Bu kapsama giren işletmeler, prim günlerini daha hızlı bir şekilde tamamlayarak emeklilik haklarını elde edecek.

EYT'Lİ ESNAFLAR KAPSAMDA MI?

Eğer düzenleme tüm süreleri kapsarsa, 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olan EYT'li erkek esnaf ve bu tarihten sonra sigortalı olan hem erkek hem kadın esnaflar da bu düzenlemeyi kullanabilecek. Bağ-Kur prim gün şartının 9000'den 7200'e düşmesiyle birlikte, EYT'li esnaflar 7200 günü tamamladıklarında emekli olabilecek.

Ancak 8 Eylül 1999'dan sonrası sigortalı olanlar için emeklilik yaşının belirlenmesi, sigortalılık başlangıç tarihlerine göre değişecektir. Başlangıç tarihlerine bağlı olarak belirlenen yaş sınırlarını tamamlamak gerekecek.

AİLE VE GENÇLİK BANKASI KURULUYOR

Meclis'te ele alınacak ilk düzenlemelerden biri, Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulması olacak. Bu banka, gelirlerini petrol, doğalgaz ve maden varlıklarımızdan elde edeceği fonlarla destekleyecek ve birçok sosyal yardım programını finanse edecek. 

Banka kurulduktan sonra özellikle evlilik kredileri ve ev kadınlarının sosyal güvencesi gibi konulara odaklanılacak.

EVLENENLERE FAİZSİZ KREDİ FIRSATI

Ailelere ve gençlere yönelik destekler için oluşturulacak olan bankanın temel finansman kaynağı, Karadeniz'de bulunan doğalgaz, petrol ve madenlerden elde edilen devlet gelirlerinin bir kısmını oluşturacak. Bankanın yasal çerçevesi oluşturulduktan sonra, evlenmek isteyen gençlere yönelik 150 bin liraya kadar faizsiz kredi programı başlatılacak.

Evlilik kredisi, deprem bölgesinden başlatılarak 24 ayı geri ödemesiz 48 ay vadeli olarak sunulacak. 150 bin TL'lik evlilik kredisi zaman içerisinde yükseltilecek. Evlenecek adaylar bu krediye başvurduktan sonra 2 yıl geri ödeme yapmayacak. 

TAŞERON İŞÇİLER KADRO BEKLİYOR

Önceden kadroya alınan 1 milyon taşeron işçinin dışında, bazı teknik nedenlerden dolayı kadro imkanı bulunmayan 100 bin taşeron işçi de şu an için kadro fırsatını bekliyor. Bu işçilere yönelik çeşitli düzenlemeler de yapıldı. 

KİT'lerdeki taşeronlar ve şoför kadrosundakiler bu yasaların çıkmasını bekliyor.

MEMURLARA 3600 EK GÖSTERGE

Birinci derecedeki tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesi amacıyla yapılan düzenleme çalışmaları tamamlandığında, bu düzenleme Meclis'e sunulacak. Önceki yasa kapsamına girmeyen memur, şef, tekniker, veri hazırlama kontrol işletmeni ve diğer birinci derece kamu görevlileri de artık 3600 ek gösterge hakkından yararlanabilecek. 

Bu önemli düzenleme, memurların emekli ikramiyelerini ve aylıklarını artırmada etkili olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!