banner2

3,6 milyar dolarlık rekor altın transferi: İsviçre ocak ayında Türkiye'ye 58,3 ton gönderdi

Türkiye'nin altına olan talebi giderek artıyor. Ocak ayında Türkiye'ye sadece İsviçre'den 58,3 ton altın gönderildi.

Ekonomi 21.02.2023, 19:36
Abone ol
3,6 milyar dolarlık rekor altın transferi: İsviçre ocak ayında Türkiye'ye 58,3 ton gönderdi

Dünyanın en büyük altın külçe rafinesine sahip olan ve yine dünyanın en büyük altın aktarım merkezi olarak gösterilen İsviçre'nin ocak ayı ihracat verileri şaşırtıcı bir gerçeği ortaya çıkardı. 

Reuters'ın duyurduğu bilgiye göre son yıllarda altın madenine yönelik talep patlaması yaşayan Türkiye, İsviçre'den sadece ocak ayında 58,3 tonluk altın alımı yaptı. 

Geleneksel olarak varlık depolamanın en güvenli yöntemi olarak görülen altına talep, küresel ölçekteki belirsizlik ortamının da etkisiyle zirve noktaya ulaştı. 

2021 İsviçre'den Türkiye'ye 11 ton düzeyinde gerçekleşen altın ihracatı, 2022 yılında 188 tona fırladı. Bu miktarın maddi karşılığı 10,1 milyar İsviçre Frangı oldu. 

Verilere göre Türkiye'ye altın sevkiyatı ocak ayında hızlandı ve şimdiye dek bir ay içerisindeki en yüksek rakama ulaşıldı. 

İsviçre'nin Türkiye yaptığı sevkiyat, ocak ayında bu ülkenin toplam altın ihracatının yüzde 42'sini oluşturdu. İsviçre'den Türkiye'ye değeri 3,6 milyar doları bulan 58,3 ton altın transferi bir ay içerisinde gerçekleşti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!