banner2

31 Aralık son tarih! Ehliyetini yenilemeyenlerin ödeyeceği ceza belli oldu

Milyonlarca ehliyet sahibine ehliyetini yenilemesine kadar 31 Aralık 2022'ye kadar süre verildi. Bu tarihe kadar yenileme işlemini yapmayanlar yüzde 121 zamlanması beklenen para cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Ekonomi 13.10.2022, 12:24
Abone ol
31 Aralık son tarih! Ehliyetini yenilemeyenlerin ödeyeceği ceza belli oldu

Ehliyet sahiplerinin en geç 31 Aralık 2022 tarihine kadar ehliyetini yenilemesi gerekiyor. Ehliyetini yenilemeyen sürücüler, bakanlık tarafından belirlenen tutarlarda para cezası ödemek zorunda kalacak.

RANDEVULAR DOLDU

Ehliyet yenileme randevularıyla ilgili yoğunluk sürmeye devam ediyor. İstanbul'da bulunan birçok Nüfus Müdürlüğü, ehliyet yenileme randevularını doldurmuş durumda. Randevu almakta zorlanan vatandaşlar ise para cezası yememek için ehliyet randevularını bir an önce almaya çalışıyor. Ehliyet yenileme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi nvi.gov.tr üzerinden veya ALO 199 hattından alınabiliyor.

İDARİ PARA CEZASI KESİLECEK

1 Ocak 2016 tarihi öncesinde düzenlenmiş ehliyetler 2022 yılı içerisinde geçerliliğini yetirecek. İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenen ehliyet yenileme son tarih ardından eski tip sürücü belgesi kullanmaya devam edenlere idari para cezası kesilecek.

CEZALARA YÜZDE 121 ZAM BEKLENTİSİ

Enflasyon rakamları yükselmeye devam ederken vergi, harç ve cezalardaki artışı kapsayan yeniden değerleme oranında görülmemiş bir artış yaşandı. Önümüzdeki 3 veride enflasyon sıfır dahi gelse vergi, ceza ve harçlardaki zam oranı yüzde 121 olacak.

EHLİYET YENİLEME FİYAT TARİFESİ

Eski Tip (2016 Öncesi Alınan Sürücü Belgeleri) Sürücü Belgelerinin Yenisi İle Değiştirilmesi İşlemlerinde 15 TL. Yeni Tip (2016 Sonrası Alınan Sürücü Belgeleri) Sürücü Belgelerinin Yenilenmesi İşlemlerinde 345 TL yatırılması gerekiyor.

HANGİ BELGELER GEREKİYOR?

Ehliyetinizi yenilemek için gereken belgeler şu şekilde:

Kimlik Belgesi

Sürücü Sağlık Raporu

Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı

1 adet biyometrik fotoğraf
Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir. Ayrıca E-devlet üzerinden temin edilebilir)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!