banner2

250 milyar dolarlık demir cevheri bulundu: İnşaat maliyetini düşürecek maden!

OYAK'a bağlı Erdemir şirketi, Bingöl'ün Avnik yöresinde 300 milyon tonluk demir cevheri bulunduğunu açıkladı. Sözkonusu madenin ekonomik büyüklüğü yaklaşık 250 milyar dolar.

Ekonomi 04.11.2022, 18:24 05.11.2022, 19:36
Abone ol
250 milyar dolarlık demir cevheri bulundu: İnşaat maliyetini düşürecek maden!

Bingöl'e bağlı Avnik yöresinde yapılan sondaj çalışmaları dev bir madeni açığa çıkardı. Ordu Yardımlaşma Kurumu OYAK'a bağlı Erdemir şirketinin işlettiği maden sahasında 300 milyon tonluk demir cevheri tespit edildi.

Şirket sözkonusu madeni ekonomiye kazandırmak için çalışma başlattı. Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bilgilendirme notu geçen Erdemir, Bingöl-Avnik'teki maden sahasında 550 milyon dolarlık peletleme tesisi kurulacağını açıkladı. 

OYAK'a bağlı Erdemir'in işleteceği maden sahası, demir piyasasını tepeden tırnağa etkileyecek ölçekte büyük. 2022 Kasım ayı itibariyle inşaat demiri fiyatları baz alındığında Avnik'teki 300 milyon tonluk cevher, işlendiği takdirde yaklaşık 250 milyar dolarlık bir varlık anlamına geliyor. 

İnşaat demirinin tonu ortalama 15 bin lira düzeyinde seyrediyor. Yani işlenmiş demirin 1 milyon tonu kabaca 15 milyar lira... 300 milyon tonluk cevherin tamamı 4,5 trilyon liraya tekabül ediyor.

Mevcut tablo güncel dolar/TL paritesine çevrildiğinde 1 milyon ton demirin fiyatı 810 milyon dolara denk geliyor. Bu rakam 300 ile çarpıldığında ortaya dudak uçuklatan bir servet çıkıyor: 243 milyar dolar!

Potansiyel ekonomik büyüklükten işletme maliyeti, işçi ve nakliye giderleri gibi faktörler çıkarıldığında bile Erdemir'in metal sektörüne yön verecek firmalardan biri olmaya devam edeceği görülüyor. 

DEMİR-ÇELİK SEKTÖRÜ BÜYÜYOR

Türkiye demir-çelik üretiminde dünyada ilk 10 ülke arasında bulunuyor. 2021 yılında 40,4 milyon ton çelik üretimi gerçekleştiren sektör, 40 büyük işletmeye sahip durumda. 2021'de Türkiye ihracatının yaklaşık yüzde 10'unu 22,4 milyar dolarlık satışla demir-çelik ürünleri oluşturdu. Bingöl Avnik'te bulunan yeni rezerv sahasının mevcut tabloyu daha iyi bir noktaya getirmesi bekleniyor. 

ÜRETİMDE İLK BASAMAK: PELET

Konuya ilişkin Hürriyet gazetesine bilgi veren OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, "Bu yatırımla hem Erdemir’in en önemli hammadde kalemlerinden pelette dışa bağımlılığı ciddi anlamda azaltacak hem de bölgede istihdama güçlü katkı sağlayacağız" dedi.

Sözkonusu demir cevherinin endüstride katmadeğer yaratacak ilk basamak olan 'pelet' ürününden bahseden Erdem, Avnik'teki madenle birlikte Erdemir'in pelet için dışarıya ihtiyacı kalmadığını bildirdi. 

Şirket önümüzdeki yıl demir cevherini pelete dönüştürecek üretim tesisinin inşaatına başlayıp fabrikayı 3 yıl içerisinde tamamlayacak. En az 1000 kişilik istihdam yaratması beklenen tesiste yılda 100 milyon tonu aşkın pelet üretimi hedefleniyor.

Erdemir'in sadece pelet üretiminden elde edeceği kârın 7-9 milyar dolar arasında olduğu, yapılacak yatırımla birlikte sözkonusu rezervin Türkiye ekonomisine 20 milyar dolara yakın ithalat azaltıcı etki yapacağı belirtiliyor. 

PELET NEDİR?

Çok ince taneli (-0,075 mm) demir cevherinin bentonit (%0.8) ile karıştırılıp topaklanması ve pişirilmesi ile oluşturulan bir hammaddedir. Yüksek fırınlarda ergitilerek sıcak metal üretiminde kullanılmaktadır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!