banner2

2024 emekli zammında son durum: En düşük emekli aylığı ne kadar olacak? Emekliye ek zam var mı?

Milyonlarca emekli şu anda emekli zammının ayrıntılarını merak ediyor. Her yıl ocak ve temmuz aylarında gerçekleşen zam, emeklilerin büyük bir ilgisini çekiyor. Özellikle ocak ayına yaklaşırken, emeklilerin gözleri emekli maaşlarının artışına çevriliyor. Bir diğer merak edilen konu ise, 2024 ocak ayında en düşük emekli maaşının ne kadar olacağı ve emekli zammının miktarı.

Ekonomi 02.10.2023, 00:00 02.10.2023, 11:12
Abone ol
2024 emekli zammında son durum: En düşük emekli aylığı ne kadar olacak? Emekliye ek zam var mı?

Emekli vatandaşlar, yeni yılda en düşük emekli maaşının ne kadar olacağını merak ediyor. Emekli zammı ile ilgili son dakika gelişmeleri titizlikle takip ediliyor. Ayrıca, emeklilere ara bir zam yapılıp yapılmayacağı da inceleniyor. 2024 yılında ocak ayında emekli zammı ne kadar olacak ve emeklilere ara bir zam gelecek mi, bu soruların yanıtları ise merakla bekleniyor.

EMEKLİYE ARA ZAM YAPILACAK MI?

Konuyla ilgili açıklama yapan ekonomist Muhammet Bayram, şöyle konuştu:

"1 Ekim itibarıyla Meclis açılacak. Meclis’in açılmasıyla beraber hem ekonomiye dair hem siyasete dair alınması gereken kararlar var. Bu kapsamda emekliye dönük bir ara zam çalışması yapılamasıyla birlikte bu karar Meclis’e alınacak."

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

"Eğer emekliye bir ara zam yapılacaksa buna ilişkin artışın kök maaşlara yükseltilmesi ve bununla beraber en düşük emekli maaşının 10 bin TL seviyesine gelmesini bekleriz. Bundan sonra emekliye gelecek her artış 10 bin TL üzerinden geleceği için her bir oransal artış emeklilere daha fazla yansıyacaktır. Kök maaş ve asıl maaş tartışması son bulacaktır."

EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Emeklilerin cevap aradığı sorulardan bir tanesi de 'Emekli aylığına ne kadar zam uygulanacak?'

Konuyla ilgili konuşan Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, "Emeklilere de yüzde 50 artış olacağı kanaatindeyim." dedi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!