banner2

2023 vergi borcu affı çıktı mı? Vergi borçları silindi mi?

2023 vergi borcu affı çıktı mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından devlete borcu olan milyonlarca vatandaş vergi borcu yapılandırma paketinin detaylarını merak ediyor. İşte detaylar...

Ekonomi 25.01.2023, 17:37 25.01.2023, 17:37
Abone ol
2023 vergi borcu affı çıktı mı? Vergi borçları silindi mi?

2023 vergi borcu affı çıktı mı? Vergi borcu affı neleri kapsıyor? İşte milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren haberlerin detay bilgileri...

2023 VERGİ BORCU AFFI ÇIKTI MI? 

Bugün, milyonlarca vatandaşın gözü Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı açıklamalardaydı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonlarca vatandaşın sevinçle karşıladığı müjdeleri peş peşe verdi. Peki, 2023 vergi borcu affı çıktı mı? Vergi borcu yapılandırma işlemi detayları neler?

VERGİ BORCU YAPILANDIRMA DETAYLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vergi yapılandırmasının detaylarını şu şekilde açıkladı:

"Vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, SGK, belediyeler, il özel idareleri gibi kurumlarımızın kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi hazırlıyoruz. Vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarımıza olan borçların cezalarını kaldırıyoruz. Bu borçları belirli oranla güncelleme ve taksitle ödeme imkanı getiriyoruz. Davalı vergi ve prim dosyaları da bu kapsamda olacaktır. Teklifle matrah artırımını ve işletme kayıtlarının düzeltilmesini sağlıyoruz.

Yüksek öğretim kredi borçlarının artışına son verdik. Geçmişte endeksle oluşmuş borçları silmiştik. Bu düzenlemeyle endeks dışındaki borcun da yeniden yapılandırarak taksitle ödenmesini mümkün hale getiriyoruz."

VERGİ BORÇLARI SİLİNDİ Mİ?

Vergi borçları için gelen bir diğer müjdeli haber de 2 bin TL altında kalan borçların silinmesi oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu müjdenin detaylarını açıklarken şu ifadeleri kullandı:

"Malum olduğu üzere 2 bin lirayı aşmayan icralık borçları tasfiye edecek, takiplerini sonlandıracak düzenlemeyi yapmıştık. Şimdi de aynı uygulamayı vergi, ceza, faiz gibi tüm başlıklarda 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımız için hayata geçiriyoruz. Vergi dairelerine olan 21 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz. Yaptığımız düzenlemelerin temel amacı devletle vatandaşının küçük meblağlı meseleler için karşı karşıya gelmesinin önüne geçmektir."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!