banner2

2023 çiftçi destekleri neler? Çiftçi mazot desteği ve hibe desteği var mı? Çiftçi desteği nasıl alınır? Tarım ve Orman Bakanlığı

Tarım ve Orman Bakanlığı bu yılda çiftçilere desteğini vermeye devam ediyor. Çiftçilerin isteklerini karşılayan çalışmalar sürdürülüyor. Çiftçiler destekleri yakından takip etmeye başlamış durumda. Peki, 2023 çiftçi destekleri neler? Çiftçi mazot desteği ve hibe desteği var mı? Çiftçi desteği nasıl alınır? Tarım ve Orman Bakanlığı

Ekonomi 21.02.2023, 18:51
Abone ol
2023 çiftçi destekleri neler? Çiftçi mazot desteği ve hibe desteği var mı? Çiftçi desteği nasıl alınır? Tarım ve Orman Bakanlığı

Çiftçiler iklim değişikliği, ulusal ve küresel değişkenlerle mücadele ederken sürdürülebilir tarım uygulamalarına daha fazla bütçe ve emek ayırma noktasında birleşmeye devam ediyor.

Çiftçilere Verilen Destek ve Hibeler Nelerdir?

"Türkiye Yüzyılı Sürdürülebilirliğin Yüzyılı" ifadesiyle tespit edilen yeni politikalar bünyesinde, tarımla uğraşan vatandaşlarımıza yönelik destek ve hibeler bulunuyor. Çiftçilere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yurt içi sertifikalı tohum kullanımı ve üretimi, biyolojik ve biyoteknik mücadele, organik tarım, ÇATAK, iyi tarım, mazot, gübre ve toprak analiz desteği verilmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı "Sen Üret Yeter" sloganı ile birlikte 2022 yılında çiftçilere 40,4 milyar Türk lirası tarımsal desteklemede bulundu. Çiftçilere Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Projesi ve Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Programı ile 966 milyon Türk lirası; Uzman Eller Projesi'yle de 101 milyon Türk lirası hibe verildi. TARSİM kapsamında ise 276,3 milyar Türk lirası tarımsal varlık sigortalanarak güvence altına alındı.

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne Nasıl Üye Olunur?

Çiftçilere yönelik destek ve hibelerden faydalanmak için ilk iş olarak Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) üye olunması gerekiyor. İlk defa ÇKS'ye başvuruda bulunacak çiftçilerin arazilerinin bulunduğu yerleşim yerindeki İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor. Daha önce kaydı olan ve kaydını yenilemek isteyen çiftçiler ise e-Devlet Kapısı'ndaki Çiftçi Kayıt Sistemi Kayıt Yenileme Başvurusu hizmeti ile üretim yılına ait ürün bilgilerini güncelleyip yıllık ÇKS başvurularını yapabilirler. Aşağıdaki link üzerinden çiftçi kayıt sistemi'ne giriş yapabilirsiniz.

ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİ E-DEVLET

Hayvancılıkla Uğraşan Çiftçilere Yönelik Hibe ve Destekler

Yalnızca tarım değil, hayvancılıkla uğraşan çiftçiler için de hibe ve destekler mevcut. Çiftçiler; e-Devlet Kapısı'nda yer alan Çalışma Hayatım bütünleşik hizmetinde yer alan çiftçi modülü üzerinden anaç koyun/keçi destek bilgisi sorgulama, çiğ süt desteği ödeme bilgisi sorgulama, çoban istihdamı destek bilgisi sorgulama, köy/mahalle sürüsü çoban destek bilgisi sorgulama gibi hizmetlere erişebilirler.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!