banner2

2023-2024 Emekli zammı maaşı ne kadar? Enflasyon farkına göre en düşük emekli maaşı kaç lira?

Emekli zammı ve emekli enflasyon farkı vatandaşlar tarafından araştırılan konuların başında geliyor. Enflasyon rakamları, emekli maaşı zammının belirlenmesinde en belirleyici etken. Eylül enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla gözler emekli zammına çevrildi. Diğer taraftan emekli maaşına ara zam gelip gelmeyeceği merak ediliyor.

Ekonomi 03.10.2023, 17:46 03.10.2023, 17:55
Abone ol
2023-2024 Emekli zammı maaşı ne kadar? Enflasyon farkına göre en düşük emekli maaşı kaç lira?

Eylül enflasyon rakamları 3 Ekim tarihinde belli oldu. Böylelikle 3 aylık enflasyon farkıda hesaplandı. Enflasyon farkı emekli maaşı zammının belirlenmesinde etkili oluyor. Emekli maaşı zammının yanında emeklilere ara zam yapılıp yapılmayacağı araştırılıyor. Peki 2024 ocak ayında en düşük emekli maaşı kaç TL yapılacak?

EMEKLİ ENFLASYON FARKI YÜZDE KAÇ?

Eylül enflasyon rakamları ile beraber 3 aylık enflasyon farkı ortaya çıktı. 3 ayda alacakları zam oranı yüzde 25,11 oldu.

EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, "Emeklilere de yüzde 50 artış olacağı kanaatindeyim." açıklamasında bulundu. Ekonomist Muhammet Bayram, konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı; “1 Ekim itibarıyla Meclis açılacak. Meclis’in açılmasıyla beraber hem ekonomiye dair hem siyasete dair alınması gereken kararlar var. Bu kapsamda emekliye dönük bir ara zam çalışması yapılamasıyla birlikte bu karar Meclis’e alınacaktır.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Ekonomist Muhammet Bayram, şu ifadeleri kullandı; Eğer emekliye bir ara zam yapılacaksa buna ilişkin artışın kök maaşlara yükseltilmesi ve bununla beraber en düşük emekli maaşının 10 bin TL seviyesine gelmesini bekleriz. Bundan sonra emekliye gelecek her artış 10 bin TL üzerinden geleceği için her bir oransal artış emeklilere daha fazla yansıyacaktır. Kök maaş ve asıl maaş tartışması son bulacaktır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!