2022'de asgari ücret ne kadar olacak? Yüzde 25-30 zam yapılması bekleniyor

8 milyon kişinin merakla beklediği asgari ücret zammı 2022 yılında ne kadar olacak, ne zaman belli olacak? Prof. Dr. Cem Kılıç, 'Asgari ücrette oran olarak ben bu sene yüzde 25 ile yüzde 30 arasında bir artış olacağı kanaatindeyim.' şeklinde açıklama yaptı.

Ekonomi 18.11.2021, 08:55 18.11.2021, 09:01
Abone ol
2022'de asgari ücret ne kadar olacak? Yüzde 25-30 zam yapılması bekleniyor

Yaklaşık 8 milyon kişinin gözü kulağı asgari ücret için açıklanacak zam kararında. 2022 asgari ücretin belirlenmesinde bilindiği üzere aralık ayı enflasyon oranı kriter olacak. 

'DAR GELİRLİNİN YÜKÜNÜ HAFİFLETECEĞİZ'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün grup toplantısında asgari ücretle alakalı şu cümleleri kurmuştu; ''Yüksek oranlı zamlarla çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek için gereken çabayı gösteriyoruz. Asgari ücreti de benzer bir anlayışla tespit ederek, dar gelirlerinin üzerindeki yükü olabildiğince hafifleteceğiz.''

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Zam dönemi yaklaşırken Prof. Dr. Cem Kılıç, "NTV'ye Sorun" programında merak edilenleri yanıtladı; ''Asgari ücret desteğinin bu yıl muhakkak devam etmesi gerekiyor. İlk olarak 2016'da çıktığında asgarin ücretin yüzde 6'sı olarak uygulanmıştı, yine o orandan devam etmeli. Asgari ücrette oran olarak ben bu sene yüzde 25 ile yüzde 30 arasında bir artış olacağı kanaatindeyim.''

3600 EK GÖSTERGE

'Memurlara 3600 ek gösterge gelirse emekliler de bundan yararlanır mı?' sorusuna yanıt veren Cem Kılıç, ''3600 ek gösterge ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışıyor. Eğer bu konu çözülürse elbette emekliler de yararlanmış olacaklar.'' dedi.

EYT KONUSU

EYT konusuna da açıklık getiren Cem Kılıç, ''Bu konuda mağduriyetin giderilmesi gerek. EYT'nin mutlaka çıkması gerek. Ancak ne zaman çıkar, nasıl olur bu konuda bilgimiz yok. Ancak bu konunun çözüleceğine inancım tam." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!