banner2

2022 Asgari ücret hakkında görüşmeler başlıyor! Asgari ücret, emekli maaşını etkiler mi?

2022 Asgari ücret görüşmeleri ve asgari ücret fiyatı vatandaşın ana gündem maddelerinden biri olmaya devam ediyor. 2022 asgari ücret 8 milyon vatandaşı doğrudan etkilerken, diğer vatandaşların ücretlerindeki zamları da dolaylı yoldan etkiliyor. İşte 2022 asgari ücret detayları...

Ekonomi 27.10.2021, 10:20 27.10.2021, 10:33
Abone ol
2022 Asgari ücret hakkında görüşmeler başlıyor! Asgari ücret, emekli maaşını etkiler mi?

Son dakika haberi...2022 Asgari ücret zammı görüşmeleri yakın zamanda başlayacak. Hal böyleyken konuyla ilgili soruların yanıtları da araştırılıyor ve merak ediliyor

Asgari ücret, ve buna yönelik sigorta primi tüm işverenlerin çalışanlarına karşı uygulamak zorunda olduğu hükümlerin başında gelmektedir. İşçi ücreti, belirlenen asgari ücretten daha az olamaz. Aksi halde işveren ciddi para cezalarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Kimi işverenler, işçiye sözleşme yaparak bu hükümden kurtulmaya çalışmaktadır. Ancak bu işçinin doğrudan haklı olduğu bir konudur. Asgari ücretten daha az ücret  öngören sözleşmeler geçersizdir.

NEDEN ASGARİ ÜCRET UYGULANIR? 

Asgari ücret, bir işçiye verilebilecek en düşük ücreti temsil etmektedir. Belirlenen ücretten daha düşük bir ücretle işçi çalıştırılamaz. Asgari ücret, bir kişinin en temel ihtiyacı olan barınma, ısınma, yemek ve giyinmek gibi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için belirlenir. Enflasyon ve ekonomik verilere bakılarak asgari ücret belirlenir.

ASGARİ ÜCRET DİĞER MAAŞLARI ETKİLER Mİ? 

Asgari ücret diğer ücret türlerini de etkilemektedir. Çünkü, işverenler çalışanlarına asgari ücrete uygulanan zam oranı kadar zam uygulamaktadır. Bu nedenle, tüm çalışanlar 2022 asgari ücret görüşmelerini yakından takip etmektedir. 

2022 asgari ücret

ASGARİ ÜCRET AYDA KAÇ GÜN ÜZERİNDEN HESAPLANMAKTADIR?

Çalışanın saatlik ücreti aylık 30 iş günü üzerinden hesaplanır. Haftada 1 gün yasal bağlamda zorunlu ücretli izin ve 45 saatlik haftalık standart çalışma saati vardır. Haftalık çalışma saati haftanın diğer günlerine yayıldığında günlük mesai 7.50 saattir.çim indirimi tutarları, asgari ücretlinin kıdem ve ihbar tazminatı tutarları artacak. İşsizlik ödeneği ile kısa çalışma ödeneğinin tavanı artacak. Geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası) tutarı artacak.

ASGARİ ÜCRET KİMLERİ ETKİLER?

Asgari ücret artışı, işverenlerden GSS'lilere isteğe bağlı sigortalılardan evde tarhana yapan bayanlara, işsizlik sigortası alanlardan yurtiçi ve yurtdışı borçlanma yapanlara kadar birçok kişiyi etkiliyor. Yaklaşık 8 milyon çalışanı doğrudan, dolaylı olarak da tüm vatandaşları etkiliyor. Yeni asgari ücretle birlikte 20 milyon memur, işçinin asgari geçim indirimi yükselecek.

emekli aylığı

ASGARİ ÜCRET ARTINCA EMEKLİ MAAŞI ARTAR MI? 

Emekli olduğunuz tarihte asgari ücret neyse bunun yüzde 50'si alacağınız emekli maaşı olacaktır. Arada alınan seyyanen zamlar, yaş, prim gün fazlalığı gibi unsurlar bu maaşı kişiye özel hesapladığınızda değişen faktörler olacaktır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!