banner2

2008 yılında sigorta girişi olanlar da faydalanacak! 3600 prim günü ile emekli olmak mümkün! 2002 yılındaki yasa her şeyi değiştirdi

EYT için başvurular devam ederken eksik primi olanlarla ilgili tüm detaylar belli oldu. Bu kapsamda 3600 prim günüyle emekli olmak mümkün hale gelirken vatandaşlar konuya ilişkin son dakika detaylarını merak ediyor...

Ekonomi 17.03.2023, 13:07
Abone ol
2008 yılında sigorta girişi olanlar da faydalanacak! 3600 prim günü ile emekli olmak mümkün! 2002 yılındaki yasa her şeyi değiştirdi

EYT düzenlemesinin Meclis'te onaylanmasının ardından milyonlarca vatandaş emekli olmaya hak kazandı. SGK ve e-Devlet üzerinden başvuruların kabul edilmesiyle süreç tüm hızyla sürüyor.  EYT düzenlemesini az farkla kaçıranlar ise erken emeklilik için şartları araştırılmaya başlandı.

BİRÇOK ETKEN VAR

Emeklilik için; prim miktarı, sigortalılık süresi, sigorta başlangıç tarihi, yaş ve cinsiyet gibi faktörler etkili olur. Yasalarda erken emeklilik için bazı avantajlar bulunuyor. "Erken emeklilik için aranan şartlar neler? Kimler erken emeklilik fırsatından yararlanabilir?" sorularının cevapları araştırılıyor. 

ÇALIŞAN KADINLARA İMKAN SAĞLANIYOR

Doğum nedeniyle iş hayatından uzaklaşan kadınlara her doğumda 720 gün borçlanma hakkı veriliyor. Üç doğumu borçlanma hakkına sahip olan bir kadın sigortalı 2.160 gün borçlanma yapabiliyor.

Kadın çalışanlar doğum nedeniyle iş hayatından uzak kalırlar. Bu nedenle de emekli olmak için gerekli gün sayısı şartını doldurmakta zorlanırlar. İşte bu yüzden doğum borçlanması düzenlemesiyle doğum nedeniyle iş hayatından uzaklaşan kadın çalışanlara doğum borçlanması hakkı tanınır. Ancak her durumda doğum borçlanması yapmak gerekli olmayabilir.

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN BU DETAY ÖNEMLİ

İki yıllık doğum borçlanması iki yıl erken emeklilik hakkı doğuracaktır. Ancak bu durum yalnızca staj girişi ile ilk kez uzun vadeli sigorta kollarına tabi olunan süre içerisindeki doğumların borçlanılması halinde geçerlidir. Diğer doğum borçlanmalarında yalnızca prim ödeme gün sayısı eklenir, emeklilik yaşı değişmez.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!