Yandex Metrica

Sitede Ara

'2 aya kalmaz patlar!' Necmettin Batırel'den piyasaları sarsan dolar, euro, altın, faiz ve enflasyon açıklaması

'2 aya kalmaz patlar!' Necmettin Batırel'den piyasaları sarsan dolar, euro, altın, faiz ve enflasyon açıklaması

Türkiye Gazetesi yazarı Necmettin Batırel, Fed'in faiz kararını yorumladı. ABD'nin enflasyonla mücadele ederken ekonomiyi daralttığını kaydeden Batırel, bu durumun etkisinin 5 yıl süreceğini iddia etti.

Ekonomi

23.01.2024, 19:50

ABD Merkez Bankası (Fed), üst üste beşinci kez faiz artırdı ve piyasaları derinden sarstı. 75 baz puanlık son faiz kararının ardından Euro değer kaybederken, dolar yukarı yönlü fiyat hareketine başladı.

Doların fiyatı 13 TL birden fırlayacak! Yatırımcılar dikkat.. İşte 12 Temmuz 2024 döviz kurları Doların fiyatı 13 TL birden fırlayacak! Yatırımcılar dikkat.. İşte 12... Haberi Görüntüle

"ABD EKONOMİSİ KÜÇÜLDÜ"

Türkiye Gazetesi ekonomi yazarı Necmettin Batırel, Fed’in kötü bir imtihan verdiğini belirterek “ABD ekonomisi küçüldü. Siyasi, sosyal ve ekonomik kriziler patlak veriyor. Bu süreç 5 yıl sürer” dedi.

Engelli maaşı, evde bakım maaşı ve 65 yaş aylığı alanlar müjde: Bakanlık resmen açıkladı: Dev zam o tarihte hesaplarda Engelli maaşı, evde bakım maaşı ve 65 yaş aylığı alanlar... Haberi Görüntüle

"TÜRKİYE FAİZ ARTIRMAMAKLA DOĞRUSUNU YAPIYOR"

‘Fed enflasyonun artacağını hesaplamada gecikerek yanlış yaptı” diyen Batırel, bu yüzden karar almakta da geciktiğinin altını çizerek “Küçük faiz artırımları ile ilerleyebilirdi. Fed kötü bir imtihan verdi. Bütün dünyayı peşinden sürükledi” dedi. Fed’in faizleri artırma nedenlerini Batırel şöyle açıkladı: “Faizler artınca borçların ödenmesi erteleniyor. Öte yandan yüksek faizden dolayı vatandaş parasını bankada tutuyor. Böylece dolaşımdaki para azalıyor ve enflasyon düşüyor. Bu hastayı yatağa bağlamaktır. ABDekonomisi küçülüyor, tüm dünya sıkıntı içine girdi. AB’deki şirketler tek tek kapanmaya başladı. Türkiye faiz arttırmamakla doğrusunu yapıyor.”

Kardeş ülkeden Türkiye'ye oluk oluk doğalgaz akacak: Dev projede son düzlük Kardeş ülkeden Türkiye'ye oluk oluk doğalgaz akacak: Dev projede son... Haberi Görüntüle

"2-3 AY İÇERİSİNDE ABD'DE İNSANLAR SOKAĞA ÇIKAR"

ABD ekonomisindeki küçülmenin etkilerinin 5 yıl süreceğini söyleyen Batırel, AB’de siyasi ve toplumsal krizilerin başladığını kaydetti. 2-3 ay içinde insanların sokağa çıkacağını belirten Batırel, “İngiltere çalışmayı 4 güne indirdi. Türkiye’de tam tersi bir tablo var, fabrikalar yetişemiyor” ifadelerini kullandı. TOKİ sosyal konut projesinin ekonomiye doping olduğunu söyleyen Batırel, “İnşaat sektörü 250 sektörü birden peşinden sürüklüyor. Büyük bir cesaretle bu işe girişildi” dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading